Kırlangıç Otunun Faydaları

Paylaş
 

Ülkemizde birçok kişinin bitkilerden gelen şifaya inandıklarını görebiliyoruz. Kırlangıç otu ise bitkiler arasında oldukça faydalı olanlar arasında yer almaktadır. Kırlangıç otunun faydaları hakkında sizlere sağlık sitesi olarak sizlere detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Kırlangıç Otu Nedir?

Kırlangıç otu, gelincikler familyasına yer alan bir ottur. Boyu genellikle 30 ile 80 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Halk arasında adının kaşıntı otu olarak da geçtiğini söyleyebiliriz. Kök kısmı parmak kalınlığındadır ve yaprakları sarı renklidir. Bitkinin hasat zamanı ise her yıl temmuz ile ağustos aylarıdır. Kırlangıç otu güneşe maruz kalmadan kapalı bir alanda kurutabilir. En fazla çay şeklinde tüketildiğini görüyoruz.

Kırlangıç Otunun Faydaları Nedir?

Kan kanserini önler: Kırlangıç otu kan kanserine karşı oldukça etkili olan bitkilerin arasında yer almaktadır. Kanı temizleme özelliği kan kanseri oluşmasını engellemektedir.

Göz sorunlarını tedavi eder: Kırlangıç otu yaprakları sıkıldığı zaman bir sıvı oluşur. Bu sıvıyı göz kapaklarınıza sürdüğünüz zaman göz yorgunluğu ve farklı göz kusurların önleyebilirsiniz.

Böbrek rahatsızlıklarında etkili: Kadınlarda böbrek rahatsızlığından dolayı kıllanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu yaşayan kadınlar kırlangıç otundan elde edilen suyu kıllama olan yere sürerek kıllanmayı azaltabilir.

Karaciğer ve akciğer iltihabına iyi gelir: Kırlangıç otunun karaciğer ve akciğer iltihabına ve bu iltihabın yan etkilerine iyi geldiğini görüyoruz.

Kırlangıç otunun belirttiğimiz faydaları dışında ishali önleme özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda kırlangıç otunun sapından elde edilen sıvı nasır ve siğil gibi cilt sorunlarına da iyi gelir. Eğer karaciğer rahatsızlıkları yaşıyorsanız kırlangıç otu bu noktada sizlere iyi gelecektir.

Bu yazı 442 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun