Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Kış aylarına girilmesiyle beraber ciltte hassaslaşma meydana gelir. Bu yüzden kış ayları için etkili şekilde cilt bakımı yapmanız gerekmektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere “kışın cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Soğuklara Karşı Cildinizi Nemlendirin

Kışın cilt bakımı yapacağınız sırada en önemli noktalar arasında cildinizi nemlendirmek yer almaktadır. Yatmadan önce, uyandığınızda, işe giderken veya okula giderken cildinizi nemlendirmeye dikkat etmeniz gerekir. Isıtıcılar ve klimalardan dolayı ortamın kuru olma olasılığı bulunuyor. Cildinizi nemlendireceğiniz sırada mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmeniz gerekir.

Hassas Cildi Olanlar Temizliğe Dikkat Etmeli

Soğuk havalar cildin daha fazla hassas olmasına sebep olur. Bu yüzden normalde hassas ciltlere sahip olan kişilerin soğuk havalarda cilt temizliği yapacağı sırada daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Bir temizleyici alacağınız sırada içeriğini mutlaka kontrol etmeniz gerekir. İçeriğinde alkol bulunan temizleyicilerden uzak durmalısınız.

Sağlıklı Beslenmeniz Gerekir

Kış aylarında cildinizi soğuktan korumak istiyorsanız bu noktada beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bulunuyor. Bu besin değerleri bulunan besinleri tükettiğiniz takdirde daha sağlıklı bir şekilde beslendiğiniz için cildinizde de fark kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Çatlayan Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudaklarınız soğuktan en hızlı etkilenme özelliğine sahip olan yerler arasında bulunuyor. Soğuk havalarda dudak çevrenizin çatladığını görebilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için gece yatmadan önce ve gün içerisinde dudaklarınızı nemlendirmeye özen göstermelisiniz.

El Bakımınıza Dikkat Edin

Cildinizin hassas olduğu gibi ellerinizin de hassas olduğunu unutmamanız gerekir. Elleriniz su ile sürekli temas halinde olursa bir süre sonra kuruyarak çatlayabilir. Ellerinizi her gün kremle birkaç kez nemlendirmeye dikkat etmelisiniz. Dışarıda zaman geçireceğiniz zaman ise eldiven kullanmalısınız.

Bu yazı 270 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun