Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Günlük hayatta karşımıza oldukça sık çıkan özellikle çocuklarımızda fazla olarak rastladığımız kızamık bir virüs neticesinde bulaşır. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamığın spesifik bir tedavisi olmadığını bilmeliyiz. Peki,  bu kızamık nedir? Kızamık nasıl bulaşır? Kızamık tedavisi nasıl olur? Kızamığa karşı nasıl bağışıklık kazınılır. Sağlık sitesi olarak bu konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kızamık Nedir?

Kızamık bir solunun sisteminden kaynaklanan  enfeksiyon çeşidi olarak karşımıza çıkar. Kızamık mukus, tükürük gibi salgı ile bulaşabilecek  ve temas ile bulaşan bir hastalıktır. Virüsü almış bir hasta hapşırdığında öksürdüğünde virüsleri dışarı yayarak insanlara bulaşmasını sağlar. Virüslerden buluşan kızamık endemik bir hastalık olabiliyor. Kızamık virüsü havaya yayıldıktan sonra hemen bir kaç saat gibi bir dilimde hava parçacıkları sayesinde yüzeyde yaşaya bilirler.

Kızamık virüsleri yakın çevredeki insanlara da bulaşır. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünyada 2,6 milyon insanda kızamık hastalığından öldüğüne rastlanmıştır. Kızamık aşısı hastalıktan korunmak için önemli bir tedavi yöntemidir. Kızamık olduğunuzdan şüpheleniyorsanız  hemen bir doktora görünüp doktorun tavsiyelerine uyarak tedaviye başlayın. Kızamık aşısı olmadıysanız ve kızamık virüsüne sahip  olan bir insanla bir araya geldiyseniz yapmanız gereken şey bir uzman doktora gidip 72 saat içinde bir kızamık aşısı yaptırmanızda fayda vardır. Kızamık korkulacak bir hastalık değildir düzgün tedavi ile hastalığı yenebilirsiniz.

Kızamık Nedenleri?

Kızamığın bir çok nedeni olabiliyor, kızamık rübeola virüsünden kaynaklanan bir enfeksiyon çeşididir. Kızamık virüsü enfekte olan çocuk ya da yetişkinde ağız ve burun ya da boğaz mukozasından konaklar ve orda yaşar. Kızamık hastalığı  4 gün içinde   döküntü ve diğer belirtiler olmadan önce başlar. Döküntü başladıktan sonra hastalık 4-5 gün içinde yine bulaşıcılık özelliği gösterir ama kuluçka süresinden sonra hastalığın bulaşıcı özelliğini yitirmiş olur. Kızamık hastalığının enfeksiyon sonucunda bulaşma yolları şu şekilde olabilir:

1) Enfekte olan kişi ile sağlık bir kişinin fiziksel temas da bulunması.

2) Öksüren ya da hapşıran kızamık virüsüne sahip olan bir kişi ile yakında durmak.

3) Mukus damlacıkları sonrasında virüsü kapmış bir yüze dokunup ya da o yüzle temas halinde bulunmak. Parmakları ağız, burun ya da gözlerle temas halinde bulundurması.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Bir çok hastalığın olduğu kızamık hastalığının belirtileri vardır. Kızamık hastalıda belirtiler virüse maruz kaldıktan on dört gün sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler şu şekildedir:

–  Kızamık virüsü bulunduran hastalarda ağız içinde çıkan aft (beyaz leke) bulunur.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda baş ağrısına rastlanılır.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda yüksek ateşe rastlanılır.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda boğazda acı ve kuru öksürük bulundurur.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda gözlerde kızarıklığa rastlanılır.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda kas ve eklem ağrılarına rastlanılır.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda burun akıntısı olur.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda midede bozukluk ve kusma olur.

– Kızamık virüsü bulunduran hastalarda ışık konusunda hassasiyet olur.

– Kızamık virüsü olan hastalarda deri döküntüsü ve küçük sivilce benzeri yaralara rastlanılır.

Kızamık Tedavisi Nasıl Olur?

Kızamığın diğer hastalıklar gibi bir tedavisi yoktur.  Doktor virüs sebebi ile kaynaklanan virüsü düşürmek için çabalar, boğaz ağrısı ve öksürük için ilaç tedavisine başlanılır. Hasta halsiz ve yorgun düştüğünden bolca dinlenmeli, vitamin takviyesi almalı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol gıda takviyesi yapılmalıdır.

Kızamık hepimizin başından geçmiş bir hastalıktır. Kızamık olan kişilere dikkatli bir şekilde bakıldığı ve doktorun belirttiği şeylerin dışına çıkılmadığı sürece hasta kısa süre içerisinde iyileşecektir

Bu yazı 314 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun