Kızıl Hastalığı Nedir? Tedavisi Nedir?

Paylaş
 

Son zamanlarda nadiren de olsa kendini göstermeye başlayan bir hastalık türü de kızıl hastalığıdır. Antibiyotik kullanımıyla da tedavi edilebilen kızıl hastalığı nedir? tedavisi nedir?

Kızıl Hastalığı

Kızıl hastalığı, insan vücudunda deri üzerinde döküntü olmasına sebep olan, romatizmal ve ateşli olmak üzere birçok ciddi komplikasyonlara sebebiyet veren bir hastalıktır. Ayrıca, bilinmesi gerekir ki, bulaşıcı bir hastalık türüdür.

Daha çok büyük şehirlerde yaygın olan bu hastalık, ortamın elverişli olmasıyla, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere bulaşan bir hastalıktır. Bu durum kırsal kesimlerde daha az rastlanan bir olaydır. Çünkü, hem ortam kalabalık ve elverişli değildir, hem de burada yaşayan insanların bağışıklık sisteminin güçlü olması buna engel olur. En fazla 2-10 yaş arasındaki çocuklarda görülür.

Nedenleri

Bu hastalığa, derilere salgıladığı zehirle döküntülere sebebiyet veren streptokoklar sebep olur. Bunun akabinde, boğaz kısmında bademciklerde meydana gelen değişiklikler de bakterilerin vücuda yerleşmesine sebep olur. Bu mikro organizmalar vücuda yerleştikten sonra vücudun belli bir yerinde kızıl ortaya çıkar. Yerleşen bu bakteriler de zehirli madde salgılayarak, dolaşım yoluyla yayılır ve böylece deride döküntülere sebep olur. Bunun dışında cerrahi kızıl, herhangi bir ameliyat sonrasında, yanık kızıl, cildin yanan bir kısmından, loğusalık kızılı ise doğum nedeniyle oluşan yaralar yoluyla meydana gelebilmektedir.

Bu hastalığa yakalan kişilerin, bir ortamda öksürme ya da hapşırma sırasında ağzını kapatmaması, çıkan damlacıklarda bulunan bakterilerin etrafa yayılmasına sebep olduğu için, o ortamda bulunan yetişkinlerin bu hastalığa yakalanma riski %30-40 civarındadır. Fakat ortamda bir çocuk varsa, bağışıklık sistemleri henüz tam oturmadığından yakalanma riski %50-55 civarındadır. Bundan dolayı, bu hastalığa yakalanmış bireylerin, bu tip ortamlarda maske takması ya da hastalık süresince sosyal ortamları çok fazla kullanmaması gerekir.

Bu yazı 437 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun