Kolesterolün Kalbe Etkisi Nedir?

Paylaş
 

Kolesterolün vücudumuza yararları olduğu gibi zararları da vardır. Faydalarından biri vücudumuz için yeni hücrelerin üretilmesinde yardımcı olur lakin fazlası sağlıklı yaşam için sorun oluşturur bunun başında kalp ve damar hastalıkları yer alır. Sağlık hocası olarak bizde size kolesterolün kalbe  ve damar hastalığına olan etkisinden bahsedeceğiz size.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücutta yeni hücrelerin oluşmasında, sinir hücrelerin korucuyu kılıfında bulunur ve çeşitli hormonlar içinde faydası vardır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterol karaciğerdeki enzimler tarafından salgılanılır. Lakin biz kolesterolü dışarıdan da alırız, et, süt  ya da yumurta gibi hayvanlardan karşıladığımız gıdalardan da kolesterol ihtiyacını karşılarız.

Kolesterol Fazla Olursa Kalp Hastalığına Sebep Olur Mu?

Fazla kolesterol kalp ve damar hastalıklarına sebep olabiliyor bunun nedeni ise kolesterol çok yükseldiğinde damarlardan atardamar sertleşmeye başlar ve damarda baskı yapılır. Biriken kolesterol damarlardaki kanın akışını azaltır ve damarları daraltır. Kalbi besleyen damarlar yetersiz gelirse kan akış hızında problem olursa oksijende sorun çıkar ve yetersiz gelir bunun sonucunda göğüs ağrıları başlar ve kalp krizi riskinin ortaya çıkması artar.

Yüksek Kolesterol Nasıl Anlaşılır?

Beslenme şeklimize bağlı olarak kandaki kötü kolesterol miktarı artar. Yüksek kolesterolünün tam olarak net bir belirtisi yoktur.  En çok görülen belirtisi göz çevresinde bulunan gözde yağ bezlerinden kaynaklanır. Yüksek kolesterol sonucunda kalp ve damar hastalıkları ve felç olma ihtimali yüksektir.

Kolesterolden Nasıl Korunabiliriz?

Yaş ilerledikçe kolesterolün olma ihtimali daha da artıyor. Birçok besini yedikten sonra vücuttan eritme ihtimali çok düşük oluyor ve yağ olarak karşımıza çıkıyor bu yüzden yediğimiz besinlere dikkat edip vücudumuzdaki kolesterol dengesini korumamız lazım ve bolca spor yapıp sağlıklı bir yaşam sürerek kolesterol sonucu ortaya çıkacak kalp ve damar rahatsızlığını azaltabiliriz.

Bu yazı 224 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun