Kramp Neden Olur?

Paylaş
 

Gece uyuduğunuz sırada veya egzersiz yaparken vücudunuzun çeşitli bölümlerinde oluşan kramplar bazı hastalıkların habercisi olma özelliğine sahip olabilir. Kramp neden olur? Sorusu sürekli kramp problemiyle karşı karşıya kalan kişiler tarafından çok fazla sorulmaktadır. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada ihtiyaç duyduğunuz bilgileri vereceğiz.

Neden Kramp Olur?

Kramp oluşumu en fazla bacağın arka bölümünde karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda birden fazla kasın istemsiz ve ani bir şekilde kasılmasıyla da meydana geldiğini görebilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum eksikliği, yetersiz seviyede sıvı alınması, ilaç kullanımı ve gebelik gibi durumlarda da yan etki olarak görüldüğünü görebilirsiniz. Bu tarz durumlar sizi uykudan uyandıracak seviyede şiddetli kramplara sebep olabilir.

Kramp Oluşumu Nasıl Önlenir?

Yeterli seviyede sıvı alımı: Hamileliğin son dönemlerinde ve 50 yaş üstü olan kişilerde kramp oluşumuna daha fazla rastlandığı görülmektedir. Kolesterol düşürücü veya idrar söktürücü ilaçlar, magnezyum ve kalsiyum eksikliği bu duruma sebep olabildiği gibi sıvı kaybı da kramp oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için yeterli seviyede sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

Germe hareketleri: Eğer kramp bacağınızın arka tarafında yer alan kaslarınıza giriyorsa bacaklarınızı uzatarak kuvvetli şekilde germelisiniz. Ayağınızı ters yönde kendinize doğru da çekebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kısa sürede olsa rahatlama etkisi olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda yürüyüş yapmak, kramp giren bölgeyi yakmayacak derece sıcak su tutmak ve ayağınızı sallamanız da krampın geçmesini sağlayacaktır.

Doğru uyku: Uyku sırasında ayaklarınızı serbest bırakmanız kramp riskinizin azalmasını sağlayacaktır. Pike veya yorgan gibi örtülerle bacak hareketlerinizi kısıtlıyorsanız bu da kramp oluşumunu tetikleyecektir. Aynı zamanda uyumadan önce kafeinli içecekleri tüketmeyi bırakmalısınız.

Bu yazı 365 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun