Kulak Tıkanıklığı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Enfeksiyon bazlı hastalıkların her geçen gün artış göstermesiyle birlikte kulak tıkanıklığı sorununun da çok sık bir şekilde gündeme geldiğini görebiliyoruz. Kulak tıkanıklığı bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebilirken bazı durumlarda müdahale edilmesi gerekmektedir. Kulak tıkanıklığı nedenleri ve kulak tıkanıklığı nasıl geçer sorularının cevapları ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Kulak Neden Tıkanır?

Kulak tıkanıklığının oluşmasının birçok sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeplerden bazıları şu şekildedir:

-Kulakta meydana gelen enfeksiyonlar

-Uçak kalkışı sırasında, tepelik arazilerde veya dalış esnasında şiddetli basınç oluştuğu için kulak tıkanıklığı meydana gelebilir.

-Dış kulakta kulak kirinin birikmiş olması kulak tıkanıklığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

-Yüzme veya banyo gibi su ile olan işler sırasında kulak kanalına giren su kulağın tıkanmasına sebep olur.

-Kulak tıkanıklığı her yaş grubundan insanda görülebilmektedir. Fakat çocuklar daha fazla enfeksiyon hastalıklarına maruz kaldığı için bu sorunla daha fazla karşı karşıya kalmaktadır.

-Çok sık seyahat yapan kişiler ve yüzücülerde de kulak tıkanıklığı meydana gelebilmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kulak tıkanıklığı ilk yaşandığı sırada insanlar nasıl açılacağı konusunda soru işaretleri yaşar. Fakat bu evrede kendinizi çok fazla yıpratmanıza gerek yok. Çünkü bu rahatsızlık geçici bir rahatsızlıktır. Kulak bazen birkaç saat içerisinde bazen ise birkaç gün içerisinde eski haline geri gelebilmektedir. Kulak tıkanıklığının geçmediği ve ağrı oluşturduğu zaman ise uzman bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Tıkalı kulağın nasıl açılacağı ise neden tıkandığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu yazı 521 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun