Laksatifler Nelere Yol Açar?

Paylaş
 

Laksatif etki olarak bilinen bu durum bağırsakların yoğun olarak çalışması sonucu sulu dışkı veya ishal gibi durumların oluşmasından meydana gelen olgudur. Laksatifler bağırsak hareketlerinde değişikliğe yol açmaktadır. Bu sebeple kamuoyunda kabızlığa çare olarak bilinse de laksatifler farklı sonuçlar doğrabilmektedir. Peki laksatifler nelere yol açar?

Laksatif Türleri Nelerdir?

Laksatif etkiye sahip farklı türde gıdalar bulunmaktadır. Bunlardan kimisi bağırsak hareketlerini değiştirirken kimisi gıdanın su tutma kapasitesi üzerine etki yaparak farklı sonuçlar doğurabilir. Genel olarak bilinen 4 adettir. Kepek gibi hacim değiştirir laksatifler ilkleridir. Bunlar hacim değiştirici olarak bilinir ve dışkının su tutma kapasitesini arttırarak daha sulu ve yüksek hacimli bir dışkıya sebep olur. Bol su ile alınmazsa kabızlıkta olumsuz etki gösterebilir. Bir diğeri polietilen glikol, magnezyum sütü olarak bilinen laksatiflerdir. Bunlarda bağırsak tarafından emilmezler. Ozmotik basınç etkisi ile bilinirler ve dışkıda ozmotik basıncı arttırarak su miktarını çoğaltır kabızlığı geçirirler. Bir diğeri uyarıcı laksatif olarak bilinir ve bağırsak hareketlerini uyarması ile kabızlığı önler. Sürekli alımında tuz ve mineral eksikliğine sebep olabilmektedir. Aleo vera, hint yağı buna örnek olarak verilebilir. Dokusat sodyum ise dışkı yumuşatıcı olarak bilinir. Dışkıyı yağlandırarak kolay hareket etmesini sağladığı düşünse de etkisi tam olarak kanıtlanmamıştır.

Laksatiflerin Etkileri

Laksatiflerin etkileri yetişkinler ve çocuklar olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Yetişkinlerde yapılan birçok farklı denemede hacim kazandıran ve osmatik etkiye sahip olan laksatiflerin yetişkinlerde bağırsak giderici etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Hacim kazandıranlar lifli laksatiflerdir. Daha etkili olduğu düşünülmesine rağmen birebir bir kanıt bulunmamıştır. Çocuklarda yapılan 2000’den fazla çalışmada ozmotik laksatiflerin etkilerinin daha net olduğu görülmüş yan etki olarak da çocuklar için en zararsızlar olarak belirlenmiştir.

Bu yazı 224 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun