Lazer Tedavisi Hangi Alanlarda Uygulanır?

Paylaş
 

21. yüzyıl ile birlikte sağlık sektörüne ve daha pek çok sektöre hızlı bir şekilde giriş yapmış olan lazer bir ışık türü olarak tanımlanabilmektedir. Amaca göre uyarılmakta olan atomik malzeme yapısından çıkan ışının tedavi amaçlı kullanılması sağlık sektöründeki bir numaralı tedavi amacı olarak ortaya çıkmıştır. Lazer ışınlarının genel özellikleri kapsamında ele alındığı zaman lazer tedavisi hangi alanlarda uygulanır? Sorusuna pek çok cevap verilebilmektedir. Ancak bunun için öncelikli olarak lazer ışınlarının özelliklerine göz atılmalıdır.

Lazer Işınlarının Özellikleri

Lazer ışınları uyarılmış olan emisyon ile elde edilen bir ışın türüdür. Aynı enerji senkronizasyonu içerisinde üst üste binmiş olan fotonların uyumlu bir şekilde ortaya çıkardığı bir enerji bileşimi özelliği taşır. Çok uzak mesafeye bile dağılmadan gidebilme özelliğine sahip olan lazer ışınlarının enerjileri yoğun düzeydedir. Yağmur, bulut ve sis gibi atemosfer olaylarından hızlı bir şekilde etkilenebilme özelliğine sahiptirler. Güçlü bir ışın yığını olmalarına rağmen verimleri oldukça düşüktür. Sağlık sektöründe bir çok alanda kullanılır.

Lazer Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar

Pek çok hastalığın ameliyatında neşter ile kesik atmak yerine lazer ışınlarının kullanıldığı bilinmektedir. Ameliyat esnasında lazer tedavisi kullanımı yapmak hastanın daha hızlı iyileşmesine ve yara izinin kalmamasına yardımcı olur. Bununla beraber diş ve diş eti ile göz tedavilerinin neredeyse tamamında lazer tedavisinden yararlanılabilmektedir. Cilt tedavisinde, cilt bakımında da başvurulabilecek yöntemlerden biri lazer olduğu için pek çok deri sorunu bu tedavi yöntemi ile beraber çözüme kavuşur. İstenmeyen tüylerin tamamen arındırılmasında da kullanılan lazer ışınları sağlığın hemen her alanında rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber sürekli sağlık sektörünün içerisinde kendisine yer bulan bir tedavi aracıdır.

Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun