Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Son dönemlerde en sık karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasında Lenfoma ilk sıralarda yer almaktadır. Bir Sağlık haberleri incelendiği zaman Lenfoma’ya yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığı görülmektedir. Bir kanseri türü olan Lenfoma, bağışıklık sistemimizin içerisinde yer alan lenf bezlerinde görülmekte olan bir rahatsızlıktır.

Lenfoma tedavisi yapılacağı evrede ilk olarak hastalığın hangi aşamada olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bunun için gerekli olan tetkikler yapılmalıdır. Lenfomada cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyoterapi etkili olan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Erken tanı konulması tedaviyi hızlandıracak faktörler arasındadır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedavi noktasında ilk olarak patolojik tanılar önem arz etmektedir.

Lenfoma Belirtileri Nedir?

Sağlık sitesi olarak sizlere lenfoma belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabını vereceğiz. Hastalığın ilk belirtisi vücutta büyüyen kitlelerdir. İlk evrede yer alan bu kitlenin patolojik bir değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Genelde bu kitleler lenf bezlerinde oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi çok fazla etkilendiği için en başlıca belirtisi olarak grip karşımıza çıkıyor. Kuru öksürük ve bir türlü geçmeyen grip bu noktada dikkate alınmalıdır. Mutlaka bir uzmana kontrol olmak gerekir.

Lenfoma tedavisi sırasında kemoterapi çok büyük bir öneme sahiptir. Hastalık özellikle ilerleyen yaşlarda görülmektedir ve cinsiyet fark etmeden görülüyor. Hastalık lenf bezlerinde görülür ve mutlaka belirtiler dikkate alınarak uzman doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Hastalığın hız seyri ise kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın tedavisi değişkendir ve kişinin yaşam süresi de değişiklik gösterebilmektedir.

Bu yazı 493 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun