Mavi Hastalık Nedir?

Paylaş
 

Halk arasında mavi hastalık olarak bilinen ve doğuştan kalp bölgesinde meydana gelmiş bir bozukluk olarak nitelendirilen bu rahatsızlık bir çok kişinin mavi hastalık nedir? Sorusunu sormasına neden olur. Bu rahatsızlık sol ve sağ karıncığı ayıran duvarda bir açıklığın meydana gelmesi ile akciğere giden arter kısmındaki daralmadan ötürü meydana gelmektedir. Kan dolaşımında kanı pompalama görevini gören sol kalpteki direnç, akciğer kısmına kanı pompalayan sağ kalpteki dirence göre daha az çalışır. Bu nedenle de oksijen alımı oldukça az olmaktadır.

Mavi Hastalık Belirtileri

Mavi hastalık taşıyan kişilerin doğum itibari ile başlayan bir hastalık belirtisi durumu söz konusudur. Çocuğun çok fazla hareket etmesi halinde yüzünün ve cildinin morarması en belirgin özellikler arasında yer almakla birlikte çocukların sık sık öksürdükleri ve yemek yemede zorlandıkları görülmektedir. Oyun çağındaki çocukların çok fazla yorgun düştükleri ve diğer çocuklara göre vücut dirençlerinin az olması mavi hastalık belirtileri arasında yer alır. Bu hastalık hafif, orta ve şiddetli olarak üçe ayrılmakta ve belirtiler bu şiddete göre farklılık göstermektedir.

Mavi Hastalık Tedavisi

Bu hastalığın tıp içerisinde bilinen tek tedavisi ameliyattır. Son dönemlerde kalp cerrahisi alanında geliştirilmiş olan teknolojik yapılar ile birlikte doğuştan kalp hastalığı olan kişiler, özellikle de mavi hastalık taşıyan kişilerin kısa sürede sağlıklarına kavuşmaları sağlanır. Mavi hastalık taşıyan bir kişinin belirtiler doğrultusunda uzman bir kalp doktoruna görünmesi ve kısa süre içerisinde ameliyat olması gerekir. Bu rahatsızlık bireyin hayatını doğuştan başlayarak bütün bir dönem boyunca etkileyen ve vücut direncini kıran bir rahatsızlık olduğundan dolayı ilerleyen dönemlerde daha fazla zorluk çıkarmaması adına ameliyatın yapılması ve tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun