Meme Kanseri Belirtileri

Paylaş
 

Meme kanseri kadınlar arasında dünya genelinde en fazla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Günümüzde her sekiz kadından birisi bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Hatta kadınlar arasında cilt kanserinden sonra en fazla görülen kanser çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Meme kanseri her ne kadar kadınlarda sık bir şekilde görülüyor olsa da ender olarak erkeklerde de görülmektedir. Meme kanseri hakkında ilk bilinmesi gereken kişinin ailesinde bu rahatsızlığa sahip olan kişinin olup olmadığıdır. Eğer ailenizde birisi meme kanseri olduysa hemen önlem almanız gerekir.

Meme Kanserinin İlk Belirtileri

Kadınlar meme kanseri riskine karşı 2 ayda bir uzman bir doktora giderek göğüs muayenesi yaptırması gerekir. Buna ek olarak bir hafta sütyensiz bir şekilde ayna karşısına oturarak kollarınızı indirip kaldırma hareketleri yapmanız gerekir. Sonrasında ise koltuk altınızı ve göğüs çevrenizi dikkatli bir şekilde inceleyin. Bu bölgede herhangi bir değişiklik yaşanıp yaşanmadığını inceleyin. Pullanma, normalin üzerinde şişlik, ağrı ve fazlasıyla kızarıklık durumları olursa kısa süre içerisinde uzman bir doktora gitmeniz gerekir.

Göğüslerinizi incelediğiniz zaman aynanın karşısında nasıl göründüğünü tam olarak anlamaya çalışmalısınız. Bu kontrolü düzenli olarak yapın ve herhangi bir boyut değişimi olup olmadığına dikkat edin. Eğer kontrolünüz sırasında fark ettiğiniz bir değişiklik bulunuyorsa bu durumu uzman doktorunuz ile paylaşarak inceleme talep edebilirsiniz. Meme kanserinde kişinin kendisini kontrol etmesi çok büyük bir önem arz eder.

Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun