Menopoz Döneminde Yaşanan Sıkıntıları Önleme

Paylaş
 

Sağlık hocası olarak orta yaşın üzerinde yer alan birçok kadının menopoz döneminden şikayetçi olduğunu görebiliyoruz. Menopoz dönemi kadınlar için son derece doğal bir süreçtir. Fakat bu döneme hazırlıklı bir şekilde girdiğiniz zaman dönemin oluşturduğu olumsuz etkileri bertaraf etme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Menopoz Belirtileri

Kadın ve sağlık noktasında en önemli konulardan birisi menopoz dönemidir. Menopozun doğurganlık kaybı ile eşanlamlı tutulduğunu söyleyebiliriz. Menopozun belirtileri ilk hissedildiği zamanlarda kadınlarda bir korku hakim olmaktadır. Menopoz dönemine giren bir kadının sosyal yaşantısında, vücut yapısında ve ruh halinde bazı değişimler olmaktadır. Gece terlemesi, uyku sorunları ve sıcak basması gibi değişimler bunlardan sadece birkaçıdır. Vajinanın ve dokularının küçülmesi, stres ve cinsel ilişki sırasında ağrı ise görülen diğer değişimler arasındadır. Menopozun psikoloji belirtileri incelendiği zaman ise cinsel ilgide azalma, depresyon, huzursuzluk ve anksiyete görülen bazı belirtiler içerisindedir.

Menopoza Giren Kadınlar Ne Yapmalı

Menopoz dönemi her kadının karşı karşıya kalacağı evrelerden birisidir. Bu dönemi akışına bırakmak yerine bilinçlenmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Menopoz sürecinde yaşlanma korkusu ve duygu karmaşaları sizleri ele geçirebilir. Bu düşüncelerden uzak durarak menopoz süreci ile barışık olmaya çalışmalısınız. Menopoz süreci ile beraber regli kanamalarınız duracağı için regli döneminin üzerinizde oluşturmuş olduğu olumsuz etkileri bir daha yaşamayacağınızı düşünebilirsiniz.

Menopoz evresini çok ağır bir şekilde geçiriyor ve artık etkilerini üzerinizden atamıyorsanız bu evrede psikolojik destek alma yoluna da gidebilirsiniz.

Bu yazı 410 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun