Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Günlük hayatta en fazla rahatsız edici durumlar arasında mide bulantısı yer almaktadır. Mide kendisini boşaltma ihtiyacı duyduğu zaman bunu bulantı şeklinde göstermektedir. Bulantının sonucunda ise kaslar kasılarak kusma olayı yaşanır. Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusu bu evrede çok fazla sorulmaktadır. Sağlık hocası olarak sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Kusma ve Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı ve kusma sürekli yaşanıyorsa bunun sebebi bir hastalık veya virüs olabilir. Sindirim sisteminde yer alan parazit ve bakteriler kusmayla mide bulantısına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı, aşırı alkol tüketimi, aşırı kafein tüketimi, hamilelik, migren ve fazla yemek gibi durumlar da mide bulantısıyla kusmaya sebep olabilmektedir. Mide bulantısını önlemek için ilaç kullanmak yerine doğal yollardan da yardım alabilirsiniz.

Portakal ve Limon

Mide bulantısının önüne geçmek isteyen kişiler ılık suyun içerisinde birkaç damla limon sıkarak bu suyu içmelidir. Eğer mide bulantınızın sebebi araç tutması ise limonu koklamalısınız. Aynı zamanda bir dilim portakalın üzerine biraz tuz dökerek yiyebilirsiniz.

Nane Çayı

Kusma ve mide bulantısı noktasında en iyi çözümlerden birisi nane olarak bilinmektedir. Nanenin yapraklarını kaynattıktan sonra süzüp suyunu içebilirsiniz. Bu çayın içerisine bir miktar zencefil eklediğiniz takdirde daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Kimyon

Bir tutam Türk kahvesi ile kimyonu bir çorba kaşığı kadar bala ekleyerek bunu tüketebilirsiniz. Yalnız yavaş yavaş yemeye dikkat etmelisiniz. Eğer bu şekilde tüketmek sizin için zor geliyorsa bir bardak sıcak sütün içine kimyon ve Türk kahvesini ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bu yazı 401 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun