Mide Gribi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş
 

Mide hastalıkları arasında son yıllarda adını en fazla duyduğumuz hastalıklardan birisi mide gribidir. Bu hastalık normal gripten farklı olarak solunum sisteminiz üzerinde değil sindirim sisteminiz üzerinde etkili olmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalan kişilerde kusma, ishal, bulantı, ateş yükselmesi ve karın krampları gibi belirtiler görülmektedir. Bu hastalığa sebep olan virüsün size bulaşması soğuk havalardan, kalabalık ve kapalı yerlerden dolayı oluşabilmektedir.

Yeni Norovirüs

Norovirüs, Norwalk-like virüs ismiyle tanınan bir virüs grubuna üyedir ve bu hastalığa sebep olmaktadır. Virüs, insan vücuduna girdikten sonra sindirim sistemine yerleşerek bağırsak ve mide enfeksiyonları oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum da sindirim sisteminizde sıkıntılar oluşturarak ishal, kusma ve bulantı gibi durumlar yaşatır.

Herkesin Bu Hastalığa Yakalanma İhtimali Var

Bu virüsler yaş fark etmeksizin herkesi etkileyebilmektedir. Vücudunuza yerleştikten sonra ömrünüz boyunca çeşitli zaman aralıklarında hastalık alevlenebilir. Bazı kişilerde genetik faktörlerden dolayı bu virüs daha büyük sindirim sistemlerine sebep olabilmektedir.

Belirtilerine Dikkat Edin

Bu virüs sindirim sisteminize yerleştikten sonra bağırsaklarınızda ve midenizde enfeksiyon oluşmasına sebep olacaktır. Enfeksiyon kendisini kramplı ishal, kusma, kas ağrısı, bulantı ve ateşle göstermektedir. Hastalığın belirtilerini kendisini virüs vücudunuza girdikten sonra 24 ile 48 saat içerisinde belli edecektir. İlk 1 – 2 gün şiddetli sıkıntılar oluşmasına sebep olur.

Bulaşıcıdır

Bu grip türü de diğer grip türleri gibi bulaşıcı olma özelliğine sahiptir. Özellikle enfeksiyona sahip olan hastaların kusmuğu veya dışkısından bulaşabilmektedir. Norovirüsün bulunduğu bir yere dokunduğunuzda elinizi ağzınıza götürerek bu hastalığın vücudunuza girmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden ellerinizi sık bir şekilde yıkamanız çok önemlidir. Aynı zamanda hastalık en fazla kış aylarında görülmektedir.

Bu yazı 298 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun