Miyom Türleri Nelerdir?

Paylaş
 

Kadınların rahim ve çevresinde gelişme gösteren iyi huylu tümördür. Peki miyom türleri nelerdir? Kadınların üreme organında meydana gelen tümörler arasında en fazla rastlanan tümördür.

Miyom Türleri

1) Submukozal Miyomlar: Kadınların rahim içi tabakasında gelişmiş olan miyomlardır. Diğer miyomlar arasında en az görülen türdür. Rahim kavitesinin hemen alt bölümündeki katmanda oluşur ve burada gelişmeye başlar. Büyümüş olan miyomlar uterus kavitesinde genişlemelere neden olup fallo tüplerinde tıkanmalara neden olur ve kadınlarda bazı gebelikle ilgili komplikasyonlara neden olur.

2) İntramural Miyomlar: Rahimin orta tabakasında gelişmiş olan miyomlardır. Rahim duvarının içinde gelişme göstererek burada büyümektedirler. En yaygın olarak görülen miyom türüdür. Büyüdüğü zaman rahimde bir doluluk hissi verir. Bu durum kadınlar tarafından gebelik yada kilo alma olarak algılanabilir. Miyomlar kadınlarda çoklu semptomların oluşmasına sebep olabilir. Miyomların gösterdiği belirtiler arasında, adet kanamalarının uzaması, pıhtılaşma sorunu, miyomların büyümesi sonucu etrafındaki dokulara bası yapması ile sıklıkla idrara çıkma ve pelvik ağrılar görülebilir.

3) Subserozal Miyomlar: Rahmin dış tabakası ve rahim duvarı üstünde gelişmektedirler. Rahimden dışarıya doğru gelişme göstermektedirler. Bu tip miyonlar genellikle fazla belirti göstermedikleri için jinekolog muayenesi esnasında teşhis edilirler. Çevresinde bulunan dokulara bası yaparlar. Kadınlarda aşırı adet kanaması ve tipik menstrual akıntı meydana gelmez. Bunlar genellikle pelvik ağrı ve organlara bası yaparak etki gösterirler.

4) Saplı Miyomlar: İntramural, Submukozal ve Subserozal miyomlar içeren bölgelerde yerleşmiş olan miyomlar arasında saplı olanlarıdır. Bu miyomların en büyük özelliği sap üzerinde büyümeleridir. Saplı Subserozal ya da saplı Submokazal miyomlar olarak gelişim göstermektedirler. En yaygın görülen semptomları arasında bazı zamanlarda sapın etrafında dönmesi ile ağrı ve baskıya neden olmasıdır.

Bu yazı 1275 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun