Morluklar Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Morarmaların pek çok nedeni olabilir. Genellikle sakatlanmalar sonucu meydana gelir ve çok fazla problem teşkil etmezler. Morarmalar genellikle el, kol, bacak, göz ve boyun gibi vücudun bazı bölgelerinde ulaşabilmektedir. Morarma derinin renk değiştirmesi, şişme ve acı gibi belirtiler ile meydana gelir. Bu sorun çoğunlukla cildin kan damarlarının hasar alması sonucunda oluşmaktadır. Morarmalar genellikle kırmızı ve pembe renk ile kendini gösterir. Bir kaç saat geçtikten sonra mor rengini alır. Hasar gören damarlar cilde ne kadar yakınsa morarmalar da daha belirgin olur. Cildin hasar görmesi haricinde, vitamin eksikliği ve kansızlık cilt morarmasına neden olmaktadır. Basit yöntemler ile tedavi edebilirsiniz.

Morluklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı doğal yöntemler ile morlukları tedavi edebilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Eğer ağrı ve acı meydana geliyorsa soğuk kompres yapmak, en iyi uygulama yöntemlerinden biri olacaktır. Hem acıyı hem de morluğu azaltır. Günde 2-3 kez morluk oluşan bölgeye temas ettirerek, tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda o bölgenin rahatlamasını sağlar ve göz görülür bir şekilde tedavi eder. Ayrıca morlukları tedavi etmek için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Elma sirkesi iltihabı önler, ağrıyı azaltır ve cilt üzerindeki morlukları tedavi eder. Ancak ciltte açık yara mevcutsa elma sirkesi uygulanmamalıdır.

Aloe vera jeli en şifalı bitkilerin başında yer almaktadır. Ciltte meydana gelen kızarmaları, morlukları ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Günde 2 kez morluk oluşan bölgeye aloe vera jelini uygulayabilirsiniz. Aloe vera morlukları kısa sürede tedavi eder ve acıyı azaltır. Son olarakta cilt morlukları için yeşil çay önerilmektedir. Yeşil çay, doğal bir antibiyotiktir. Ciltteki morlukları tedavi etmeye yardımcı olur ve kızarıklığın oluşumunu engeller.

Bu yazı 423 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun