MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir?

Paylaş
 

Popüler kültürdü artık daha çok bilinçlendiğimiz MS hastalığı günümüzde oldukça bilinen bir hastalıktır. MS hastalığının sebebi beyin ve omurilikte oluşan sayısı oldukça fazla olan plaktan oluşan bir hastalıktır. MS hastalığı genel olarak erken yaşlarda yaklaşık 20 – 40 yaşlarında daha çok kadın bireylerde karşılaştığımız bir hastalıktı bu hastalık ömür boyu sürebiliyor.  MS hastalığı dünyada yapılan araştırmalar sonucu en çok İskandinav  ülkelerinde rastlanılan dünya üzerinde 3 milyon kişide görülüyor, Türkiye’ de yaklaşık olarak 35 bin kişide görülmektedir. Peki, bu MS nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? Bu ve buna benzer sorularının cevabını sağlık hocası olarak size anlatacağız.

MS Hastalığının Nedeni Nedir?

Halk arasında oldukça bilinen MS hastalığı hareketlerin aksaklığı, kaslarda güç kaybı kısmı felç, konuşmada ve görmede sorun  oluşmasına neden olabiliyor. Kadınlarda bu hastalığın erkeklere oranla daha çok görüldüğü gözlenmiştir.  MS hastalığı santral sinir sisteminden kaynaklanan beyin ve omurilik sorunlar sonucu oluşan bir hastalıktır. Santral sinir sistemindeki  beyaz madde denilen yerde plak ve hasar oluşması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. MS hastalığına sahip insanlarda gerçekleşen ataklar önceden tahmin etme ihtimali yoktur çünkü ataklar değişkenlik gösterebiliyor. MS hastalığına sahip insanlarda hastalığın tiplerde ve şiddetlerinde değişiklik rastlanıyor . Hastalarda değişiklik gösteren MS hastalığı beyin ya da omurilikte fonksiyon bozukluğu oluyor.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın şiddetin değişkenlik gösterildiği gibi belirtilerde kişiden kişiye farklılık gözlemlenebiliyor. MS hastaları problemlerini ve atakları düzelmeler ya da zamanla kötüleşen bir zaman izler. Belirtileri şu şekilde olabiliyor:

– Vücutta uyuşukluk, karıncalanma ya da iğnelenme gibi belirtileri vardır.

– Spazm, kas sertliği, kramp, güçte sıkıntı ya da ağrı gibi belirtileri vardır. Güç kaybı kollarda ve bacakta ikisinde de karşımıza çıkabiliyor.

– Görmede problem, görme kaybı veya çift görme meydana geliyor.

– İdrar kaçırma ya da acil idrara çıkma problemi yaşıyorlar.

– Kabızlık gibi bağırsak problemleri.

– Kısa zamanla hafıza kayıpları.

– Yutkunma problemleri görülme.

– Konuşmada sorunlar çıkması konuşmada bozukluk.

– Cinsel faaliyetlerde sorun çıkma.

– Dengede kayıp, mide sorunları, yorgunluk gibi belirtiler gözlenilir.

Bu ve buna benzer belirtiler hastanın hayatını boyunca devam eden ataklar ile oluşur. Zaman içinde hastanın durumuna göre hastalık ilerler ve belirtiler değişir.

MS Hastalığı Genetik Olabilir Mi?

MS hastalığının genetik olma ihtimali vardır.  Çevresel faktörler ile birlikte MS hastalığına genetik faktörlerde etkilidir. MS hastalığına neden olanları şu şekilde açıklaya biliriz:

– Genetik faktörler anne ve babaya bağlı olarak çocuklar da aynı hastalığın görülme oranı artıyor.

– Kalıtım çevresel faktörlerden etkilenmeye mevcuttur.

– Virüslerin etkisi geçen zamanlarda nerpes virüsüne kalındığı zaman oluşur.

– Çevresel faktörler oldukça etkilidir çevrede karşımıza çıkan zehirli faktörlere maruz kalmak.

– Etkin köken gelen ırktan meydana gelebilir özellikle ıskandınav kökeni varsa.

– Anne karnında meydana gelen biyokimyasal faktörler.

– Vitamin yetersizliği.

MS Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

MS hastalığının tedavisi kişiden kişiye değişir çünkü hastalarda gerçekleşen ataklarda farklılık gözlemlenilir.  MS hastalığı ne kadar erken başlarsa hastalığın gidişi o kadar sertleşir bu yüzden erken tanı ve düzgün tedavi önemlidir. MS hastalığında ataklar bir geçere geçirilip bir daha devam etmez ya da küçük ataklar halinde devam eder.

MS hastalığı zor bir hastalık olup doğru tedavi ve düzenli yaşam ile hastalık için daha olumlu sonuçlar alınır.

Bu yazı 243 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun