Mutluluk Hormonunu Doğal Yollarla Artırma

Paylaş
 

İnsanları hem ruhsal hem de fiziksel açıdan en fazla etkileyen faktörler arasında hormonların yer aldığını söyleyebiliriz. Hormonların arasında mutluluğu artırma özelliğine sahip olan hormon ise; serotonin hormonudur. Bu hormon mutluluk hormonu olarak de geçmektedir. Bu hormonu bazı doğal yöntemler ile artırma imkanına sahipsiniz.

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Mutluluk hormonunuzu artırma adına triptofan içeren besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinler hindi eti, peynir, soya, yumurta, muz, somon, kivi, ananas, fındık, badem ve ceviz gibi besinlerdir. Güne bu besinlerden bir kısmını içeren kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Bu kahvaltı sayesinde kendinizi bütün gün enerji dolu hissedersiniz.

B Vitamini Almaya Özen Gösterin

B3 vitamini başta olmak üzere B9 ve B12 vitaminleri serotonin üretimi açısından çok önemlidir. Bu şekilde sinir sisteminiz daha sağlıklı çalışacaktır. Depresyon riskiniz azalacağı için kendinizi daha mutlu hissetmeye başlayabilirsiniz. B vitaminlerini doğal yöntemler ile almak istiyorsanız beslenmenize özellikle dikkat etmeniz gerekecektir.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Egzersiz, sağlık için son derece faydalıdır. Bu yüzden serotonin hormonu üretimi sırasında da çok önemli etkilere sahiptir. Mutluluk hormonunun artmasını sağlayan egzersizlerin başında ise bisiklete binme, yüzme, yürüyüş ve koşu gibi aktiviteler yer almaktadır. Aynı zamanda meditasyon ve nefes çalışmalarından oluşan yoga stres hormonunuzu düşmesini mutluluk hormonunuzun ise yükselmesini sağlar.

Güneş Işığından Faydalanın

Mutluluk hormonunuzu artırmak istiyorsanız bunun en doğal yollarından birsinin güneşe çıkmak olduğunu söyleyebiliriz. Güneş ışınları vücudunuzda D vitamini üretimini destekleyecektir. Serotonin hormonunun yükselmesi evresinde ise D vitaminin çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazı 318 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun