Nasıl Rahat Bir Şekilde Uyulur?

Paylaş
 

Uykunuzu iyi bir şekilde almamanız odaklanma, yorgunluk ve mutsuzluk gibi çeşitli problemler oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda birçok fiziksel sorunu da beraberinde getirecektir. İyi bir uyku almanız ise hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Yazımızda sizlere rahat bir şekilde uyumanız için bilgiler vereceğiz.

Vücudunuzun Doğal Saatini Öğrenin

Mutlaka her gün aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmaya dikkat etmelisiniz. Hatta bu durumu günlük rutininiz haline getirmeye dikkat edin. Bu yöntem sayesinde vücudunuzun doğal saatini ayarlarsınız. Aynı zamanda uyku kaliteniz de en üst seviyeye çıkacaktır.

Loş Işık

İnsan beyninde bulunan melatonin hormonu, yalnızca geceleri karanlık olan ortamlarda salgılanmaktadır. Bu hormonun insanları yaşlanmadan ve kanserden koruyan bir etkisi bulunmaktadır. Uyuyacağınız zaman odanızın yeteri kadar karanlık olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda yatmadan önce tablet, telefon ve bilgisayar gibi parlak ekranlara sahip olan cihazlardan uzak durmalısınız.

Spor Yapmalısınız

Spor, sağlıklı bir yaşamın sırrıdır. Sağlıklı uyku için de mutlaka gerekli olan etmenler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Spor yaparak gün içerisindeki fazla enerjinizi atarken daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız. Ayrıca eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız spor bu evrede de yardımcınız olacaktır.

Kafein Kullanımını Azaltın

Öğlen içtiğiniz bir fincan kahve dahi uyku sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Uykusuzluk problemi çeken kişiler gün içerisinde tükettiği kahve miktarını azaltmalıdır. Eğer kahvesiz yapamıyorsanız kahvenizi sabah erken saatlerde tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Bu yazı 151 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Ayşe Ünal dedi ki:

  Geceleri uyurken çok fazla sorun yaşıyorum son 3 gündür bu bahsettiğiniz yöntemleri deniyorum. Uyku kalitemin yükseldiğini ve artık daha rahat bir şekilde uyuduğumu söyleyebilirim. Bunu tam olarak hayatıma kattığım zaman artık bu sorunu aşacağımı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

 2. Mrn dedi ki:

  Faydalı bir paylaşım olmuş, rahat uykuyu aramayan yoktur sanırsam.

 3. Ahmet dedi ki:

  Deneyeceğim

 4. Sapanync dedi ki:

  Gerçekten güzel ve faydalı konular paylaşıyorsunuz. Takip etmeye devam edeceğim sizi

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun