Obsesif Kompulsif Bozukluğun İşaretleri

Paylaş
 

Psikolojik rahatsızlıklar içerisinde yer alan obsesif kompulsif bozukluğa sahip olmanın hiç kolay bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum kontrol edilemeyen düşünce ve davranışlarla tanımlanan bir durumdur. Obsesif Kompulsif bozukluğunuzun olup olmayacağını anlayabileceğiniz bazı davranışlar vardır.

Pazarlık

OKB olan insanlar bir hastalığı araştırdığı zaman en güvenilir kaynaklara bile güvenmez ve defalarca kontrol ederler. Uzmanlar bu noktada insanların beyinlerinin korktukları şeylerle biyokimyasal olarak ilişkilendirildiğini ve ritüel şeklinde korkunun azaldığını veya devam ettiğini ikna ettiğini belirtiyorlar. Bu yüzden evden çıkmadan önce ocağın açık olup olmadığı defalarca kontrol edilir.

Bazen Kendini Mecbur Hissetmek

OKB’li kişilerin evden çıkmadan önce kapıyı 20 defa kontrol ettiğini görebilirsiniz. Bu durum onlar için bir ritüel haline gelmiştir. Sadece bu ritüellerini gerçekleştirdikleri zaman başlarına bir şey gelmeyeceğine emin olurlar. Bir şeyden endişeleniyorsanız bir iki defa kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Fakat OKB’lı hastalarda bu durum daha farklıdır.

Çok Zor Güvenirler

OKB’li olan kişiler için “evet ama” cümlesi son derece sıradan bir cümledir. Kesinlik hiçbir zaman mümkün olmadığı için kendilerini güvence altına almazlar. Bu durum da yoğun bir şekilde anksiyeteyi hissetmelerine sebep olur. Bu yüzden herhangi bir konu olduğu zaman onların endişelerinin önüne geçmeniz çok zor olacaktır.

Ne Zaman Başladığını Bilirler

OKB’li olan birçok kişi bu hastalığın tam olarak ne zaman başladığını bilirler. Çünkü semptomlar ortaya çıkmadan önce belirli fikirlere takıntılı kalırlar. Örneğin birisiyle akşam yemeği yedikleri sırada karşısındaki kişinin elindeki bıçakla ona zarar vereceğini düşünürler.

Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun