Ödem ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Organizmanın su tutmasıyla oluşan ödem, el ve ayaklarda ciddi şişkinliklere sebep olur. Özellikle bacakta ve eldeki eklemlerde balon gibi şişkinlik meydana getirir. Cildi gerdirerek ağrıya sebep olan ödem ve tedavi yöntemleri konusunda ilk bilinmesi gereken bol su tüketmek ve tuz kullanımını azaltmaktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi hasarlar oluşturan ödemin kaynağını bilmek de oldukça önemlidir.

Ödem Neden Olur?

Vücudun büyük bir kısmı sıvılardan oluşsa da bazı durumlarda daha fazla su depolama eğilimi doğmaktadır. Bazen sağlık bir problemi bazen vücudun susuz kalma hissi bazen de tüketilen gıdalar vücutta ödeme neden olmaktadır. Ödemin tedavi edilebilmesi için neden oluştuğunu bilmek büyük önem taşımaktadır.

Bu durumlar;

  1. Aşırı tuz tüketimi
  2. Böbrek fonksiyonunun bozulması
  3. Kafeinli içecekler
  4. Gebelik
  5. Damar iltihaplanması
  6. Kalp yetmezliği
  7. Varisler

Ödemin Tedavisi

Ödemin tamamen tedavi edilebilmesi için neyden kaynaklandığına dair tanısının koyulması gerekiyor. Ödem hafife alınsa da kaynağında ciddi sağlık problemleri olabilir. Hafif düzeydeki ödemler içinse dikkat edilecek bir kaç ayrıntı sayesinde rahatlıkla kurtulmak mümkündür.

Ödem sorunu yaşayan kişilerin tuz gibi su tutucu gıdaların tüketimini en aza indirmesi gerekmektedir. Ayrıca su tüketimi az olan kişilerde gözlenen ödem sorununa en doğru çözüm su tüketimini arttırmak olacaktır. Böylece vücut susuz kalmışçasına su depolamaz. Ayrıca kafeinli yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak ödem tedavisi için gereklidir. Su atma meyili yüksek olan kafein fazla kullanınca, vücut otomatik olarak suyu depolama ihtiyacı duymaktadır. Bununla birlikte ufak yürüyüşler, ayağı kalp hizasının üstünde tutarak düzenli olarak dinlenme ve masaj desteği de ödemi tedavi edecektir. Özellikle düzenli aralıklarla masaj terapisi almak, hem cildin gerginliğini azaltacaktır hem de biriken sıvının vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Bu yazı 196 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun