Öfke Kontrol Yolları

Paylaş
 

Öfkelenmek, normal ve sağlıklı her insanın başına gelebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda öfke kontrolünüzün sizin elinizde olmadığını görebilirsiniz. Bu tarz durumlar genellikle kişinin ve bireyin yaşam kalitesini tamamen olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Öfke kontrol yolları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere ise sağlık sitesi olarak detaylı bilgi vereceğiz.

Farkındalık Oluşturmaya Çalışın

Öfke kontrolü noktasında en önemlilerinden birisi; derin bir soluk alarak rahatlamaktır. Bu tarz basit bir işlem bile öfkenizi kontrol etme noktasında sizlere yardımcı olur. Uzakdoğu felsefelerinde yer almakta olan rahatlama teknikleri kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Yalnız öfkeye sebep olan eğer ikili ilişkilerse iki tarafında bu noktada eğitim alması gerektiğini söyleyebiliriz.

Rahatlamak ve farkındalık oluşturma adına kendinize rahatla, sakin ol, aldırma gibi farklı sakinleştirici telkinlerde bulunabilirsiniz. Bu telkinlere devam ettiğiniz sırada diyaframınızdan derin bir şekilde soluk almaya da devam etmelisiniz. Aynı zamanda hayal gücünüzü de kullanabilirsiniz. Sinirlendiğiniz veya öfkenizi kontrol edemediğiniz zaman sizi rahatlatan bazı deneyimlerinizi düşünme yoluna gidebilirsiniz.

Öfkelendiğiniz zaman yoga tarzında herhangi bir stres içermeyen egzersizler ise kaslarınızın gevşemesine ve kendinizi daha fazla yatışmış hissetmeye yardımcı olmaktadır.

Sinirlenildiğinde Yapılması Gerekenler

Sinirlendiğiniz zaman yapacağınız bazı şeyler sizlere kendinizi daha fazla rahatlamış hissetme imkanı verecektir. Sinirlendiğinde yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

-Sinirlendiğiniz zaman çevrenizdeki olaylara tepki vermeden önce içinizden 10’a kadar saymayı denemeniz gerekiyor. Eğer bir duruma çok fazla sinirlendiyseniz bu sefer 100’e kadar saymanız gerekmektedir.

-Birisine veya bir olaya yanıt vermeden önce ilk olarak yavaş ve derin bir şekilde nefes alma yöntemini kullanmanız gerekir.

-Bireyler hakkında yorum yapacağınız sırada onları yargılayacak şekilde yorum yapmaktan kaçınmanız gerekir.

-Bir olaya bakış açınızı değiştirmeyi öğrenmelisiniz Bu noktada ilk olarak empati kurmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu yüzden kendinizi karşınızdaki kişi yerine koymayı denemelisiniz.

-Sizi sinirlendiren bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı bir anda bırakmak yerine yavaş yavaş bırakma yoluna gitmeniz gerekmektedir.

-Bir mekanda sinirlenmeye başladığınız takdirde ilk olarak o mekanı hızlı bir şekilde değiştirme yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Profesyonel Danışmanlık Alın

Öfke kontrolü bir psikolojik rahatsızlık konumunda seyredebilmektedir. Bu yüzden öfkenizi kontrol etme noktasında problem yaşadığınız zamanlarda profesyonel danışmanlık alma yoluna gidebilirsiniz. Profesyonel danışmanlık aldıktan sonra sadece öfke kontrolü sorunundan değil aynı zamanda farklı problemlerden de kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Danışmanlık alan kişilerde öfke kontrolünün durumuna göre 8 ile 10 hafta arasında kişilerin kendilerini daha iyi hissettiği görülmektedir.

Sorun Çözücü Olun

Bazı insanlar sürekli olarak sorun yaratma yoluna giderken bazı insanların bunun aksine sorunlara çözüm üreten tarafta olduğunu görebilirsiniz. Siz de problem yaratmak yerine problemleri çözme yoluna gitmeniz gerekmektedir. Öfkeli ruh hali veya kendinizi bunalımda hissetmeniz bazen sadece kaçamadığınız sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Sorunlarınızın üzerine kendinize yeni problemler üretmeniz bu noktada daha fazla zorlayıcı bir hal alabilir. Bu yüzden siz de hayatınızdaki sorunlara çözüm üretme yoluna giderek kendinize yeni bir yol çizme imkanına sahip olursunuz.

Bu yazı 264 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun