Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Paylaş
 

Özellikle mevsim geçişleri gibi dönemlerde soğuk havaların etkili olmasıyla beraber nezle, grip gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Öksürük ise bu rahatsızlıkların ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere öksürük için doğal yöntemler noktasında detaylı bilgi vereceğiz.

Kekik – Bal

Bir tutam kadar taze ya da kuru kekiği suyun içerisinde bekletmeniz gerekmektedir. Kekik çayınızı demledikten sonra bir süre ılımasını beklemelisiniz. Sonrasında ise içerisine bir miktar bal ekleyerek bu karışımı içebilirsiniz. Kısa süre içerisine öksürükten kurtulma imkanınız olacaktır.

Zencefil – Bal

1,5 yemek kaşığı kadar toz zencefili yaklaşık bir su bardağı kadar olan bala eklemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise yarım limon suyunu bu karışıma eklemeniz gerekmektedir. Bu karışımı iyice karıştırmalısınız. Hazırladığınız bu karışımı öksürüğünüz geçene kadar tüketmeniz gerekir. Kısa süre içerisinde öksürüğünüzün geçtiğini görebilirsiniz.

C Vitamini Tüketin

C vitamini öksürük oluşmasına sebep olan hastalıkların daha hızlı iyileşebilmesi için C vitamini tüketmeniz gerekmektedir. Mandalina, greyfurt, limon, portakal ve yeşil biber gibi besinler c vitamini bakımından zengin olan besinlerdir. Bu besinler bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. Hastalıklara karşı ise sizi koruyacaktır.

Fazla Su İçmelisiniz

Öksürük nöbetleri yaşıyorsanız bu nöbetlerin önüne geçebilmek için bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde bol su içtiğiniz zaman öksürüklerinizi de büyük oranda önleyerek öksürük krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Yalnız içmiş olduğunuz suyun ılık su olması gerekmektedir.

Meyankökü Çiğnemelisiniz

Balgamlı öksürüklerinizi tedavi etmek istediğiniz sırada meyankökünün size iyi geleceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde iki üç defa meyankökü çiğnediğiniz sırada öksürükleriniz de azalacaktır. İstediğiniz zaman meyankökünün çayını da tüketebilme imkanına sahip olursunuz.

Bu yazı 232 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun