Öpüşme Yoluyla Bulaşabilecek Hastalıklar

Paylaş
 

Birçok kişi öpüşme yoluyla bulaşabilecek hastalıkların farkında değildir. Bu noktada yapılmış olan araştırmalar öpüşme yolu ile bulaşabilen mikropların %95’lik bölümünün burun mukozasında ve tükürük olduğunu ortaya koymuştur. Sağlık hocası olarak sizlere öpüşme yoluyla bulaşabilecek bazı hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

İnfeksiyöz Monnükloz

Bu hastalık öpücük hastalığı olarak da bilinmektedir. Tükürükle bulaşan hastalıkların başında yer almaktadır. Hastalığın bir yaş sınırı yoktur. Fakat ağırlıklı olarak ergenlik dönemindeki gençlerde gözüktüğünü görebiliyoruz. Virüsün belirtileri arasında ise boğaz ağrısı, ateş ve lenf düğümlerinde oluşan şişlik yer almaktadır.

Sitomegalovirüs

Kadın ve sağlık noktasında en fazla karşımıza çıkan virüs çeşitlerinin arasında sitomegalovirüsün yer aldığını söyleyebiliriz. Bu hastalık cinsel temas veya kan transferi ile bulaşabildiği için direk vücut sıcaklıklarının temasıyla da bulaşabilmektedir. Hastalığın direk tedavisi yoktur. Bu yüzden ilaç kullanımı da gerektirmemektedir. Fakat hijyen alışkanlıklarının değiştirilmesi hastalığın önlenmesinde çok önemlidir.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı özellikle dişlerinizi etkileyecektir. Ağız boşluğunuzun iççine sürekli bakteri salgılanmasına sebep olur. Hastalığın belirtileri arasında dişte kızarma, kanama ve şişkinlikler yer almaktadır. Diş etinizde kanama veya şişme görüldüğü takdirde çok fazla vakit kaybetmeden hemen doktora gitmeniz gerekir.

Streptotokal Farenjit

Ciddi bir boğaz enfeksiyonu olan streptotokal farenjit bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için sahip olan bir kişi ile yapılan temastan sonra meydana gelebilmektedir. Enfeksiyon olan bir kişi yanınızda hapşırsa dahi hastalığı kapma ihtimaliniz varken hasta olan kişi ile öpüşmeniz direk hastalığın size de geçmesine sebep olacaktır. Virüsün en büyük belirtilerinin arasında ateş, baş ağrısı, boğaz tahrişi ve boğaz ağrısı yer almaktadır.

Bu yazı 354 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun