Osteoporozdan Nasıl Korunulur?

Paylaş
 

Osteoporoz kadınların menopoza girdikten sonra sıklıkla karşılaştıkları bir sağlık sorunudur. Halk arasında kemik erimesi olarak geçen osteoporoz da kemik yoğunluğunun azalması ile birlikte kemikte kırılma ve çatlama olasılığı büyük ölçüde artar. Osteoporozdan nasıl korunulur? Menopoz öncesi dönem ve ailede var olan osteoporoz hikayesi osteoporozdan korunmada önem arz eden bir durumdur.

Osteoporozun Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz genellikle yapılan tetkiklerde anlaşılır. Hastalar basit bir düşme ile kırığın oluştuğundan yakınır. Özellikle sırtta görülen ağrı ve boyun kısalması ilk belirtilerdir. Omur kemiklerinde oluşan kırıklardan dolayı kamburluk oluşur. Kırıklar en çok kalça ve leğen kemiğinde görülür. Genellikle sinsi seyreden bir hastalıktır.

Osteoporozdan Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir?

Menopoz sonrası kadınlarda görülen osteoporoz östrojen eksikliğine bağlı olarak gelişir. Östrojen hormonu kemik yoğunluğu ve direncini arttıran bir hormondur. Östrojenin vücuttan çekilmesi ile beraber kendini gösterir. Bazı hastalara hormon replasman tedavisi ve beslenme programı uygulanır. Beslenmede bol kalsiyum ve d vitamini takviyesi yapılır. Kalsiyum ve d vitamini ile kemik yoğunluğu ve kemik direnci arttırılmaya çalışılır. Her öğünde süt ve yoğurt tüketimi önemlidir. Kilo vermek ve spor yapmak da kemik direncini arttıran eylemlerdir. Ailede osteoporoz hikayesi olan bireyler osteoporoza yatkınlık içindedir.

O yüzden beslenmesine ve düzenli olarak kontrollerinin yapılmasına dikkat etmelidir. Kemik yoğunluğu ölçümü ile teşhis konabilir ve erken tedaviye alınabilir. Çocukluk evresinden itibaren yeterli kalsiyum ve d vitamini alımı mutlaka yapılmalıdır. Spor hayatınızın vazgeçilmez unsuru olarak osteoporoza karşı bir silahtır. Hayat boyu fazla sigara ve kahve tüketimi kemikler üzerinde olumsuz etkiye sahip olarak osteoporoza zemin hazırlar. Osteoporozdan korunmak için sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı bir hayat gerekir.

Bu yazı 234 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun