Östrojen Hormonunuzun Düşük Olduğuna Dair İşaretler

Paylaş
 

Östrojen hormonu seviyesi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kadınlar menopoz sürecine yaklaştığı zamanlarda östrojen hormonunda düşüklük olur. Bazen menopoz dönemine yaklaşmamış olsanız bile östrojen hormonunuzda düşüklük olduğu için menopoz belirtileri yaşayabilirsiz. Östrojen değişikliği yaşadığınıza dair belirtileri sizlere yazımızda vereceğiz.

Regl Düzeniniz Bozulduysa

Regl olmamanız düşük östrojen seviyesinin en büyük belirtileri arasındadır. Östrojen, adet döngünüz sırasında değişimler oluşmasının en etken sebepleri arasındadır. Düşük östrojen seviyesine sahip olmanız regl kanamalarınızın aşırı derecede hafiflemesine sebep olabilir. Bunun sebebi ise östrojenin rahim ağzınızın her ay kalınlaşmasına sebep olan bir hormon özelliğinde olmasıdır.

Ruh Halinizde Yaşanan Değişimler

Östrojen seviyesi regl döngünüzü düzenleme evresinde çok kritik bir yere sahiptir. Bu yüzden ruh halinizi etkilemesinin de son derece mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ruh halinizde yaşanan sürekli değişimler, hormon seviyenizdeki düşüşler ve artışlardan kaynaklanabilmektedir. Eğer östrojen seviyeniz düşükse ruh halinizin sürekli olarak değiştiğini ve bu durumdan artık yorulduğunuzu görebilirsiniz.

Uyuma Evresinde Zorluk Çekiyorsanız

Uyku düzeniniz düşük östrojen seviyesi yüzünden berbat olabilir. Çünkü östrojen  seviyesi huzurunuz için çok önemli olan başka bir hormon olan serotonini de etkilemektedir. Serotonin ise uyku hormonu olarak görülen melatonini uyaran hormon konumundadır. Bu yüzden düşük östrojen seviyeine sahip olan kişiler uyuma evresinde zorluk yaşar. Sürekli kendinizi yorgun hissetme ihtimaliniz vardır.

Cinsel İstekte Azalma Olması

Son zamanlarda öncesine göre daha az cinsel ilişki yaşıyorsanız bunun ana sebeplerinden birisi düşük östrojen seviyesi olabilir. Östrojen ile serotonin hormonları arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Kanınızda bulunan serotonin miktarı ise cinsel isteğinizi doğrudan etkileyecek olan faktörlerin arasında yer almaktadır. Düşük östrojen daha az serononine sebep olduğu için bu da daha az cinsel ilişkiye sebep olacaktır.

Bu yazı 369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun