Papatya Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Kış günlerin vazgeçilmezi bitki çaylarımız ya da strese girdiğimizde içtiğimiz çayalr şimdi onlardan birine bakalım “papatya çayı”. Papatya çayının faydalarına bakalım nelermiş.Papatyanın hazımsızlık, sinüzitten, strese bir çok alanda inanılmaz derecede faydaları vardır.

 Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

 Gözler için papatya kullanılabilir: Bir tutam papatya suda kaynatıp demlemeye bıraktıktan sonra pamukla gözlerinizin üzerine koyarak 10-15 dakika bekletebilirsiniz.Bu yöntem göz yorgunluğunu azaltacaktır ve gözleriniz daha sağlıklı görünür.

Hazımsızlık: Yemek yedikten sonra bir bardak içtiğiniz papatya çayı size sindirim sisteminde katkı sağlayacaktır. Hazımsızlığa yardımcı olacaktır.

Uykusuzluk:  Papatya çayı içtikten sonra rahatlamış olacaksınız ve uykunuzu getirecek o rahatlama. Önerebileceğim size güzel bir banyodan sonra içmek bu size daha güzel bir uyku sağlıyacaktır.

Stres: Papatya çayının en bilindik özelliğidir rahatlatıcı olması. Bir bardak papatya çayı sizin gevşemenize yardımcı olup,sizi daha rahatlamış hissettirecektir.

Regl Dönemi: Papatya çayı “kas gevşetici” etkisi vardır. Bu sizin ağrılarınızı azaltmada yardımcı olacaktır.

Menopoz:  Salgıladığı östrojen hormonu sayesinde menopozdaki kadınlara çok önerilir.

Kış hastalıkları: Papatya güzel bir antibakteriyel olduğundan hastalıklarda iyi gelecektir. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısına,burun tıkanıklığına iyi gelir.

Bağışıklı sistemi: Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak papatya çayı içen bir insanın bağışıklık sisteminde antibakteriyel maddelerde artış göstermişdir.

 Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir fincan sıcak suyun içine bir kaşık papatya koyuyoruz ve demlenmeye bırakıyoruz 10 dakika yeterli bir süredir.

Papatya Çayı İle Banyo

Bir litre suyu ısıtın ve onu bir oturma kabına boşalttıktan sonra bir avuç papatya atınız.Papatyayı 10 dakika demlemeye bırakın ve ılıdıktan sonra oturun.

Bu yazı 298 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun