Prostat Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Paylaş
 

Prostat, erkeklerde 40’lı yaşlarından sonra görülen hastalıkların arasında yer almaktadır. Prostat hastalığı ilk geliştiği zamanlarda ciddi bir şekilde takip edilmezse ilerisinde önemli sağlık sorunları oluşmasına sebep olabilmektedir. Hastalığın en önemli özelliklerinden birisinin çok sinsi bir şekilde ilerlemesi olduğunu söyleyebiliriz.

Prostat Nedir?

Prostat, ping pong topu büyüklüğüne sahip olan yumuşak bir bezdir. Üremek için son derece büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü testislerden sperm ile karışan bir sıvı salgılar. Bu sıvı spermin seyahat etmesini sağlarken zarar görmesinin de önüne geçer. Mesane ve penis arasında yer alan prostat, reklumun hemen önünde bulunmaktadır.  Prostat hastalığının türleri şu şekildedir:

-Prostat kanseri: Cilt kanserinden sonra erkeklerde en fazla görülen kanser tiplerinden birisidir. Fakat 35 erkek arasından sadece 1 tanesi bu kanser yüzünden ölmektedir. Bu kanserin tedavisi sırasında radyasyon, cerrahi, kemoterapi ve hormon tedavisi kullanılabilmektedir.

-Büyümüş Prostat: Benign Prostat Hipertrofisi olara da adlandırılan bu rahatsızlık prostat büyümesi demektir. Genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerin büyük bir bölümünü etkilediğini görebiliyoruz.

-Prostatit: Bu hastalık prostat iltihaplanması demektir. Hastalık bazen enfeksiyondan kaynaklanabilmektedir. Tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nedir?

Prostat hastalıkları arasında en fazla karşımıza çıkan rahatsızlıklardan birisi prostat kanseridir. Prostat kanserinin en büyük belirtileri şu şekildedir:

-İdrar yapıldığı sırada kesik ve zayıf bir şekilde akması

-Boşalma veya idrar sırasında oluşan güçlükler

-Mesanenin sürekli dolu olduğu düşüncesi

-Geceleri daha fazla idrara çıkma

-İdrarda kan görülmesi

-İdrarda sızındı

-Pelvis, sırt veya kalça ağrıları

-Ereksiyon sorunları

-Hızlı kilo kaybı

Bu yazı 326 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun