Protein Eksikliğinin İşaretleri

Paylaş
 

Vücudunuzun en fazla ihtiyaç duyduğu besin değerlerine baktığımız zaman ilk sıralarda proteinlerin yer aldığını görebilirsiniz. Vücudunuzda protein eksikliği oluşması bazı sağlık sorunlarının da meydana gelmesine sebep olabilir. Özellikle beslenme açısından büyük eksikliklerin yaşandığı Güney Asya ve Afrika ülkelerinde protein eksikliği en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Sürekli Yeme İsteği

Gün içerisinde sürekli olarak kendinizi aç hissediyor olabilirsiniz. Bu durumu yaşıyor olmanız protein eksikliğinin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Sorunun aynı şekilde devam etmesi halinde ise mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Beyin Problemleri

Konsantrasyon eksikliği, hafızada zayıflıklar olması ve öğrenme aşamasında yaşanan çeşitli problemler protein eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu tarz problemlerle sık bir şekilde karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Uykusuzluk

Vücudunuzun proteine ihtiyaç duyduğunu gösteren işaretler arasında uykusuzluk da yer almaktadır. Eğer uyuyamama gibi sorunlar yaşıyorsanız yatmadan önce içeriğinde protein olan besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Saç Dökülmesi

Saçın yapısının %90’ını keratin dediğimiz bir yapı oluşturmaktadır. Bu yüzden protein eksikliği oluştuğu zaman saçlarınızda soluk bir görünüm ile incelme meydana geldiğini görebilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması

Protein eksikliği yaşayan kişilerde en fazla görülen rahatsızlıklar arasında karaciğer yağlanmasının ilk sıralarda yer aldığını görebilirsiniz. Tedavisi yapılmadığı takdirde karaciğer yetmezliğine ve karaciğer iltihabına yol açma ihtimali çok yüksektir. Bu tarz bir durum yaşanmaması için erkende önlem alarak doktora gitmeniz faydalı olacaktır.

Eklem Ağrıları

Eğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar protein almıyorsanız eklem bölgelerinizde sıklıkla ağrı oluştuğunu görebilirsiniz. Bu durumun çok sık bir şekilde yaşanması durumunda ise doktora görünmeniz gerekecektir.

Bu yazı 337 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun