Protein Tozu Zararlı Mı?

Paylaş
 

Sporcular tarafından çok fazla tercih edilen protein tozu son zamanlarda sporcular dışında birçok kişi tarafından da kullanılmaya başladı. Bu yüzden protein tozunun zararlı olup olmadığını merak eden kişilerin sayısının da artış gösterdiğini görebiliyoruz. Sağlık sitesi olarak sizlere protein tozu zararlı mı? sorusunun cevabını vereceğiz.

Protein Tozunun Zararları

Fitness eğitmenlerine göre protein tozu kullanmanın herhangi bir zararı bulunmuyor. Fakat bu noktada eğitmenlerin açıklamalarına baktığımız zaman protein tozunun vücudunuza kalıcı zararlar verme özelliğinin olduğunu görebilirsiniz. Uzmanların büyük bir bölümü proteinlerin et ve protein içeren diğer gıdalardan alınması gerektiğini vurguluyor. Protein tozu gibi yapay olan şeyler ise vücuda zarar verebiliyor.

Prof. Dr. Canan Karatay, protein tozlarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında protein tozlarının zararlı olduğunu belirtmiştir. Protein tozlarında yer alan trans yağlar, vücudu geliştirdiği için spor salonlarında sunulmaktadır. Canan Karatay, bu trans yağların adalelerin büyümesini sağladığı gibi kalbin de büyümesini sağladığını ve bunun için sporcuların genç yaşlarda kalp krizi geçirdiğini belirtiyor.

Protein Tozunu Kimler Kullanamaz?

Protein tozu kullanmak isteyen kişiler bu tozları kullanmadan önce herhangi bir rahatsızlığının olup olmamasına dikkat etmelidir. Bu noktada yapılması gereken bütün tetkiklerin yapılması özellikle kalp sağlığının kontrol edilmesi çok önemlidir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin protein tozundan kesinlikle uzak durması gerekiyor.

Protein tozundan uzak durması gereken kişiler arasında laktoz hassasiyeti olan kişiler de yer alıyor. Aynı zamanda karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlığı ve karaciğer hastalığı olan kişilerin protein tozu kullanması sakıncalıdır.

Bu yazı 360 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun