Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Paylaş
 

Çoğu insanın duygu ya da davranış sorunlarından ortaya çıktığı hastalıklar psikolojik hastalıklar olarak adlandırabilir. Psikolojik hastalıklar çevreden oluşan çeşitli sorunlar ya da stresle ilgili olarak ortaya da çıkabiliyor. Bu hastalıklarda psikolog veya psikiyatrisler tarafından teşhis konularak tedaviye başlanır.  Şimdi biz size sağlık hocası olarak psikolojik hastalıklarla ilgili bilgi vereceğiz.

Günlük Hayatta Sıklıkla Rastladığımız Psikolojik Hastalıklar

Anksiyete:  Çoğunlukla rastladığımız bu durum sıkıntı anlamında kullanılır. Bu hastalığın psikiyatride farklı bir şekilde anılır ve grup hastalığı olarak geçer. Bu hastalığa sahip insanlarda terleme, vücutta titreme, kalp çarpıntısı gibi belirtileri olabiliyor. Hasta başına kötü bir şey geleceğini düşünüyor ve bu durumdan kaygılanıyor. Bu hastalığın kadın ve erkek olarak ayrıldığında görülme olasılıkları şu şekildedir:

  • Kadınlarda anksiyete (kaygı bozukluğu) görülme ihtimali %22,6
  • Erkeklerde anksiyete (kaygı bozukluğu) görülme ihtimali %9,6

Panik Atak: Endişe ve korkunun bir arada yaşanması lakin bu yaşananların ne zaman geleceği belli olmayıp nöbetlerde değişiklik gösterebiliyor. Bu hastalarda belirtileri hızlı kalp çarpıntısı, mide bulantısı, baş dönmesi ya da ağrısı belirtiler arasında gösterilebilir. Bu hastaların bazıları kronikleşmiş bir şekilde hayatına devam eder tedavide ise muhakkak bir ilaç almaları lazımdır. Panik atak sahibi olan insanlar atakları geldiğinde güvendikleri ya da huzur buldukları bir yere gitmek isterler. Panik atakları şiddetli olursa hastalarda bayılmaya kadar gidebiliyor.

Depresyon: Çağımızda sıkça görülen oldukça popüler olan bir hastalıktır depresyon. Depresyon tedavi uzun ve sabır isteyen bir hastalıktır. Bu hastalık da  hastalar ya konuşarak ya da ilaç tedavisi yaparak sonuca ulaşmaya çalışırlar. Depresyon hastası insanların belirtileri farklılık gösterir. Bu hastalıkta insanlar uykuya aşırı düşkün olup habire bir yorgunluk hali ve uyku hali olurlar üstünde. Hastalar kendileri ile konuşup beynin yolladığı bir uyarı ile ona göre tepkiler verirler. Depresyon hastalarının düşünceleri negatif yönde olabiliyor hastalar bazı durumda intiharı bile düşünebiliyorlar. Bu hastalığa sahip insanların moralini oldukça üstü tutmak ve onları yalnız bırakmamaya gayret etmek gerekiyor. Onlar için yalnızlık iyi bir durum olmadığı zamanlar oluyor. Kadınlarda daha sık görünen bir hastalıktır.

Tükenmişlik Sendromu: Bu hastalığa sahip insanlar hayattan sıkılmış, yorulmuş, beklentisi, umudu olmayan sürekli stres halinde olan, depresyon belirtileri gösteren, uyku halinde olan insanlardır. Bu hastalık menajer hastalığın olarak da bilinir. Bu hastalığa sahip olan insanlar yoğun bir stres altında olan insanlarda daha çok görülür. Kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk: Bu hastalar habire bir panik atak halindedir acaba pencereyi kapattım mı? Ocağın altını söndürdüm mü? Ütünün fişini çektim mi diye soru soralar kendilerine. Bu hastalıkta kirde obsesif olmaya yol açabiliyor. Bu hastalık sosyal ilişki de sorunlara yol açabiliyor. Kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır.

Anoreksiya Nervoza: Bu hastalık aslında ok bilindik bir hastalıktır diğer adı aşırı kilo verimi. Hastalar yemek yemedikleri halde çok kilolu olduklarını düşünür ve sık sık zayıflamak ister. Birçok hasta kilo kaybetmek için aşırı derecede spor yapıp şok diyetler uygular ve sağlığına ciddi hasarlar verir. Bu hastalar kendilerini hep şişman olarak görürler ne kadar zayıflasalar bile.

Bir çok psikolojik hastalık vardır ama bu hastalıklar için en güzel tedavi yöntemi sabır ve kendinizi iyi tanıyıp stresten uzak durmaktır. Hastalığınızı kabul edip tedavi sırasında güçlü olup hastalığı yenmeye bakmalıyız. Unutmayın her şey beyinde bitiyor.

Bu yazı 319 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun