Rahim Ağzı Kanserinde Erken Teşhis Çok Önemli

Paylaş
 

Rahim ağzı kanseri son yıllarda kadınlar arasında en fazla görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Rahim ağzı kanserinde özellikle yapılan testler çok büyük önem arz eder. Erken teşhis ise her hastalıkta olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de çok önemlidir.

Kanser Olmadan Tespit Edilebilir

Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında yer alan rahim ağzı kanseri ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilecek bir kanser türüdür. Kansere erkenden teşhis konulduğu zaman doğru bir tedavi şekliyle iyileşme tam olarak sağlanabilmektedir. Tıp dilinde serviks olarak geçen rahim ağzı kanseri genetik kanserlerin arasında yer almaktadır. Bu kanser türünde diğer kanser türlerinin aksine öncü belirtilerle nasıl oluşacağı ve kimlerde ortaya çıkacağı görülebilmektedir.

HPV adlı virüsün özellikle cinsel yollarla geçmekte olan tipleri serviks oluşmasına sebep olmaktadır. Uzun yıllardır yapılan smear testi sayesinde ise kanser öncüsü belirtiler sayesinde hastalık tam olarak tespit edilebilmektedir.

Son yıllarda hastalığın teşhisi evresinde sadece smear testi değil aynı zamanda HPV testi ile yapılmaktadır. Bu testte son yıllarda ülkemizde yapılmaya başlandığı gibi tarama işlemleri sırasında da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle 30 yaş ve üzerinde olan kadınlarda yapılan smear testinin yanı sıra HPV testi sayesinde de kimlerde rahim ağzı kanseri olduğu veya kimlerin bu noktada öncü konumunda olduğu belli olmaktadır. Testler sayesinde bu kişilerde gerekli olan tedavi yöntemleri uygulanarak kanser önlenebilmekte ve erkenden tedavisi yapılmaktadır.

Bu yazı 376 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun