Ramazan Ayında Oruç Tutması Riskli Olan Kişiler

Paylaş
 

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber oruç ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler bu süreç içerisinde nasıl beslenmesi gerektiğini merak ediyorlar. Sağlık hocası olarak sizlere Ramazan ayında oruç tutması riskli olacak kişiler hakkında bilgi vereceğiz. Ramazan ayında açlık süresi çok uzun olduğu için bazı kişilerin sağlığı için oruç tutmaması gerekebilmektedir.

Ramazanda Risk Altında Olan Kişiler

Ramazanda bazı kişilerin oruç ibadetini yerine getirmesi oldukça risklidir. Bu kişiler şu şekildedir:

-Hamileler ve emziren annelerin uzun süre aç kalması önerilmemektedir.

-Kronik bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişiler bu tarz uzun süreli açlıklarda mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

-Şeker hastası olan ve özellikle insülin kullanan kişilerin mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir.

-Çocuklar henüz gelişim döneminde olduğu için vücut yapıları ve sıcak havalar göz önüne getirildiği zaman oruç tutmaları sakıncalı olabilir.

-Psikolojisi bozuk olan, akli dengesi olmayan ve seyahat eden kişiler oruç tutmayabilir.

-Diyalize bağlı olan, 65 yaş üstü olan ve böbrek hastası olan kişilerin kan şekerlerinde ani düşüşler olduğu için oruç tutmayabilirler.

-Bağırsak ve mide gibi sindirim sistemlerinde rahatsızlık olan kişiler uzun süreli açlığın ardından mide boş olduğu için bir anda yemek yedikleri zaman sindirim sırasında zorluk yaşayabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz özellikleri taşıyan kişiler Ramazan ayında oruç tuttuğu takdirde risk altında olacak olan kişilerdir. Bu kişiler oruç tutmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve dayanamadıkları takdirde oruç tutmayı bırakmalıdır.

Bu yazı 384 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun