Reflü Şikayetlerinizi Azaltacak Yöntemler

Paylaş
 

Reflü, günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Reflü şikayetleri özellikle insanların günlük hayatlarını olumsuz etkileyebildiği gibi zor duruma da sokabilmektedir. Reflü şikayetlerinizi azaltacak yöntemler hakkında sizlere sitemizde bilgi vereceğiz.

Asit İçeriği Fazla Olan Meyvelerden Uzak Durmalısınız

Portakal ve mandalina gibi meyveler reflü şikayetlerinizin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle reflü şikayetinizden dolayı yemek borunuz tahriş olduysa meyvelerin sizlerde yanma hissi oluşturma olasılığı daha fazla artmaktadır. Reflüsü olan kişiler için genellikle muz ve elma gibi besinler şikayet oluşturmamaktadır. Fakat bu kişiden kişiye göre de değişiklik gösterebilir.

Yağlı Besinler Tüketmekten Kaçının

Yağların midenizi terk etme süresi diğer besinlere göre daha uzun olacaktır. Bu yüzden yağlı yiyecekler tüketerek şikayetlerinizi artırmaktan kaçınmalısınız. Aynı zamanda fazla yağlı yiyecekler tükettiğiz zaman mide sindirimi sağlayabilmek için daha fazla asit salgılayacaktır. Bu yüzden besinlerinizi pişireceğiniz sırada da fazla yağ kullanarak kızartma yapmak yerine daha az yağ kullanarak fırınlama veya ızgara yöntemlerini tercin edebilirsiniz.

Yatmadan Birkaç Saat Önce Yemek Yemeyi Sonlandırın

Yemek yediğiniz sırada uzanmak veya yatmak yerine olabildiğince dik durmaya çalışmalısınız. Aksi durumlarda yer çekiminin de etki göstermesiyle beraber mide içeriği yemek borusuna geri kaçabiliyor. Bu durum da reflü şikayetleri artış gösterebilmektedir.

Baharatlı Yiyecekler Tüketmekten Kaçınmalısınız

Baharatlı yiyecekler tükettiğiniz zaman reflüden dolayı zarar görmüş olan yemek borunuzda acıma ve yanma olma olasılığı artış gösterecektir. Bu noktada yapılan araştırmalar özellikle acı kırmızı biberde yer alan kapsaisin adlı maddenin tüketiminin reflüde oluşacak olan acı ve yanma hissini artırdığı görülmüştür.

Bu yazı 310 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun