Ruh Sağlığını Koruma Yolları

Paylaş
 

Son yıllarda en fazla karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasında genellikle ruhsal problemler yer almaktadır. Ruhsal bozukluklar en az bedensel bozukluklar kadar büyük önem taşımaktadır. Yapılan son araştırmalara göre dünya genelinde 450 milyonun üzerinde ruhsal hastalığa sahip olan kişiler var. Sağlık sitesi olarak sizlere ruh sağlığını koruma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Denge çok Büyük Önem Arz Ediyor

Ruhsal durumlar kişilerin toplum ve çevre ile ilgili olan ilişkilerini yani sosyal yönünü incelemektedir. Bireyler yaşamlarını sürdürürken kendileri dışında aynı zamanda ailesi ve yakın çevresiyle de yoğun bir etkileşime girerek sürdürmektedir. Bu ilişkilere bağlı kalındığı süre zarfında denge ve uyum varsa kişinin de ruhsal açıdan sağlıklı olduğu görülmektedir. Bu yüzden ilişkilerde ve yaşantıda denge çok büyük önem arz eder.

Kendinizi Tükenmiş Hissettiğiniz Takdirde…

Kişide ruhsal bozuklukların görülmesi yapılarının da bozulmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden yaşam kalitesi çok büyük oranda etkilenir. Kişinin işlevselliği azaldığı için gün içerisindeki performansında da düşüklük olacaktır. Ruhsal sağlığı bozulan kişiler ise gerek okulda gerekse işyerlerinde konsantrasyon evresinde güçlük yaşamaktadır.

Beden Sağlığınızı Da Olumsuz Etkiler

Bazı bedensel sıkıntıların ruhsal sıkıntıları da meydana getirdiği görülmektedir. Sindirim sistemi bozukluğu, baş ağrısı, vücut ağrıları, cilt reaksiyonları ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk gibi birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu tarz sorunlar yaşadığınız zaman ilk başlarda geçici bir sorun olarak düşünerek önlem almayabilirsiniz. Fakat psikolojik bir problem olduğu takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Sağlıklı Bir Psikoloji İçin

  • Düzenli bir yaşam şekline sahip olmaya özen göstermelisiniz.
  • Hayatınıza çeşitli egzersizler katarak spor aktivitelerinde bulunmalısınız.
  • Kendinize bir hobi edinin.
  • Gün içerisinde minimum 7- 8 saat uyumaya dikkat edin.
  • Alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalısınız.
  • İnternet ve sosyal medya kullanımlarını sınırlamalısınız.
  • Hafif müzikler dinleyin.
Bu yazı 302 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun