Sabahları Dinç Uyanma Yolları

Paylaş
 

Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı şu günlerde insanların yaşadığı en büyük sorunlar arasında sabahları uyanamama problemi yer almaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere sabahları dinç uyanma yolları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu şekilde sabahları uyandığınızda kendinizi daha dinç ve iyi hissedebilme imkanınız bulunmaktadır.

İnsanlar hayatlarının 3’te 1’ini uykuda geçirmektedir. Sağlıklı yaşam için sağlıklı bir uykuya sahip olmanız son derece büyük bir öneme sahiptir.

Sabahları Mutlaka Duş Alın

Sabahları uyanacağınız sırada daha rahat bir şekilde uyanabilmek için mutlaka hafif bir şeyler yemeniz ve duş almanız gerekmektedir. Bu uyanmanızı daha rahat hale getirecektir. Aynı zamanda odanızı havalandırmanız, sabah yoğun bir şekilde ışığa maruz kalmanız ve akşamüzeri hafif egzersiz yapmanız sizin uyanmanızı kolaylaştıracak faktörler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı Uyku Bağışıklığınızı Güçlendirecektir

Uykunuzu sağlıklı bir şekilde aldığınız takdirde bağışıklık sisteminiz daha güçlü olacaktır. Normalde büyüme hormonu, bağışıklığın güçlenmesine yönelik olan hormonlar, adrenalin ve kortizol gibi hormonlar gece uyku saatlerinde salgılanmaktadır. Erişkinlerde 8 saat, çocuklarda 12, ilkokula giden çocuklarda 10 ve ortaokula giden çocuklarda 9 saat uyku yeterli olacaktır.

Sağlıklı Uyku Metabolizmanızı Hızlandıracaktır

Sağlıklı uyku beynin tok olduğunu hissetmesini sağlayan leptin hormonunu artırmaktadır. Aynı zamanda yemek yeme ihtiyacı sunan ghlerin hormonunun salgılanmasını da azaltmaktadır. Bu da insanların metabolizmasını hızlandıran faktörler arasındadır. Kilo kontrolünde de etkili olacak faktörler arasındadır. Sıcak ve soğuğa karşı adaptasyon yeteneğiyle dengeyi sağlamaktadır. Kısacası sağlıklı bir uyku sizlere daha verimli olabilme imkanını sunacaktır.

Uyuma bozukluğu olan kişiler ise sabah yorgun bir şekilde kalkabiliyor. Aynı zamanda unutkanlık gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bu tarz durumlar ise verimleri düşüren faktörler arasındadır.

Bu yazı 282 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun