Sabahları Yorgun Uyanmanızın Nedenleri

Paylaş
 

Bütün gün enerjik bir şekilde geçirmeniz için kaliteli uyku son derece büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda sağlıklı kalmanız noktasında da destekleyici niteliktedir. Fakat gece boyunca gerçekten iyi bir şekilde uyuyup sabah kalktığınız zaman kendinizi yorgun hissediyorsunuz bunun bazı sebeplerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıksız Beslenme

Eğer katı diyetler yapıyorsanız bu vücut fonksiyonlarınızın olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Metabolizmanızın dengesi bozulacağı için çabuk yorulursunuz. Hatta baygınlığa kadar gidebilmektedir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekir.

Sağlık Sorunları

Sabahları yorgun uyanmanızın bir diğer sebebi yaşadığınız sağlık sorunları olabilir. İlk sıralarda depresyon ve uyku apnesi olmak üzere, kalp rahatsızlıkları ve troit hastalıkları yataktan yorgun kalkmanıza sebep olabilir.

Duygusal Sorunlar

Fiziksel sorunlar sabah yorgun kalkmanıza sebep olduğu gibi duygusal sorunlarda buna sebep olabilir. Özel hayatınız veya işinizde yaşadığınız sorunlarınız, sorumluluklarınız zihninizi sürekli meşgul edebilir. Bu durum bir süre sonra rahat uyumanızı zorlaştıracaktır. Bunun sonucunda ise kas ağrıları, halsizlik ve üzüntü kendisini gösterebilir.

İlaç Kullanımı

Eğer kronik sağlık sorunlarından dolayı düzenli bir şekilde kullandığınız bir ilaç yer alıyorsa bu ilaçta sabahları yorgun uyanmanıza sebep olabilecektir. Bunu net bir şekilde öğrenmek için doktorunuza ilacın bu şekilde bir yan etkisinin olup olmadığını sorabilirsiniz.

Teknolojik Aletler

Uyumadan önce telefonunuzla ilgileniyorsanız bu da kaliteli uykuya engel olacaktır. Bu yüzden sabahları yorgun kalkabilirsiniz. Bu yüzden yatmadan önce elektronik aletlerle ilgilenmeyin.

Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun