Saç Dökülmesi İçin Badem Yağı

Paylaş
 

Saç dökülmelerinde sıklıkla kullanılan badem yağı bademin içeriğinde bulunan tohumların çıkarılması ile oluşmaktadır. Bademlerin içeriğinde yer alan bu yağlar soğuk pres adı verilen bir baskı yöntemi ile elde edilirler. Badem yağının kıvamı bakımından ise en çok benzediği madde zeytinyağıdır. Badem yağı da zeytinyağı gibi çok ince bir kıvama sahiptir. Bu sebeple de nemlendiricilerin içerisinde kullanılmaktadır. Badem yağı tatlı ve acı olmak üzere iki türde bulunmaktadır. Her ikisi de saçların dökülmemesi ya da mevcut dökülmenin kesilmesi için kullanılabilmektedir. Saç dökülmesi için badem yağı kafadaki derinin yumuşatılmasını sağlar. Ayrıca saçlarda ya da kafa derisinde oluşabilecek olan enfeksiyonları da önlemektedir. Badem yağı masaj yapılarak uygulandığında kafada yer alan ve ölmüş olan derileri temizlemektedir. Ölü derilerden arınan deri daha rahat saç çıkarır ve bu çıkan saçların kökleri de eskiye göre daha sağlam olmaktadır. Yani badem yağı saçı güçlendirdiği için saçın dökülmesini de büyük oranda önlemektedir.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı direkt olarak kullanılabileceği gibi sürekli kullanılmakta olan saç kremi şişesine bir çay kaşığı eklenerek de kullanılabilir. Saçlar şampuan ya da sabun yardımı ile yağ ve kirden temizlendikten sonra saçlara içerisine badem yağı eklenmiş olan krem ile masaj yapılır. Birkaç dakika beklendikten sonra saçlar bol su ile yıkanır.

Duşun Ardından

Daha etkili sonuçlar almak için ise yıkama ve kurutma işlemi bittikten sonra bir iki damla yağ saça masaj yapılarak yedirilir. Ardından da badem yağının saçlara işlemesi için bir bone takılır ve yirmi beş dakika kadar beklenir. Bu işlemler bittikten sonra ise saçlar tekrar şampuan ile yıkanmalı ve badem yağından tamamen temizlenmelidir. İşlemin her hafta bir kez yapılması yeterlidir.

Bu yazı 285 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun