Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Paylaş
 

Saçlar cinsiyet farkı gözetmeksizin hem erkek hem de kadınlarda önemli bir dış görünüş özelliğidir. Yapılan araştırmalar sonucu psikolojik açıdan bile saçların varlığı insanlara güven ve kararlılık verdiği kanıtlanmış olup bu bakımdan ruhsal olarak da önem arz etmektedir. Çağımızın en büyük sorunlarından biri şüphe yok ki saç dökülmesidir. Saçlar çeşitli birçok nedenden dolayı dökülme yaşayabilmekteler. Bunların en belirgini kalıtımsal olanları olup çevresel nedenlerden kaynaklananların sayısı da bir hayli fazladır. Tıpta bu dökülmeleri az sayıya indirgeyen ve hatta saçların belirli oranda çıktığı kanıtlanmış saç dökülmesine iyi gelen yağlar bulunmakla birlikte en bilinen ve işlevsel olanları; lavanta yağı, badem yağı, fındık ve menekşe yağlarıdır.

Lavanta yağı

Saç kırıklarını onaran, dökülmesini engelleyen aynı zamanda saç kökü hücrelerinde gelişimi sağlayan lavanta yağı bu alanda kullanabileceğiniz iyi yağlardan biridir. Kekik ve biberiye yağı ile karıştırılmasıyla daha dolgun ve sağlam bir saç oluşumuna katkı verirler. Ayrıca saçlardaki oksijen miktarını artırdığı kanıtlanmıştır.

Badem Yağı

Saçların derinlemesine nüfuz ederek en iyi katkıyı veren yağlardan biri olan badem yağı aynı zamanda keratin yapılı olan saçların E vitamini eksikliğini gidermesinde yardımcı olur. İçerisinde çok sayıda bulundurduğu mineraller ile daha parlak ve canlı saçlara sahip olmakta badem yağı ile mümkündür.

Fındık Yağı

Fındık yağının diğer yağlardan ayıran ve fayda veren en çarpıcı özelliği B vitamini grubundaki B1, B6 ve B2 vitaminlerini aynı anda bünyesinde barındırarak saçlara iyi gelmesidir. Aynı zamanda yapısında E vitamini ile destekleyici bir rol oynayan fındık yağı dökülen saç bölgesinde tercih edilmektedir.

Menekşe Yağı

Dökülen saçlar şayet kuru saç ise menekşe yağı tam bu noktada işe yaramakta olup daha canlı ve parlak bir görünüm sağlayarak eski kötü görünümden kurtarmaktadır.

Bu yazı 274 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun