Saç Dökülmesine Tıbbi Çözümler

Paylaş
 

Saç dökülmesi başta erkeklerin olmak üzere bütün insanların yaşamış olduğu ciddi bir problemdir. Hem görsel açıdan hem de psikolojik açıdan kişileri oldukça olumsuz etkilemektedir. Çeşitli faktörlerden dolayı dökülme söz konusu olabilir. Ancak genelde saç dökülmesinin asıl sebeplerinden biri genetik faktörlerdir. Saç dökülmesine tıbbi çözümler bulunduğu gibi alternatif tıp da kullanılmaktadır. Kişi bir doktora başvurarak kendisi için en uygun olan çözümü kullanabilir.

Saç Dökülmesi İçin Tıbbi Uygulamalar

Saç dökülmesinde tam bir tıbbi uygulama bulunmamaktadır. Genelde dökülme nedenine uygun şekilde bir çözüm aranmaktadır. Ancak en sık kullanılan tıbbi yöntemlerden biri PRP yöntemidir. PRP yöntemi ile kafa derisi canlandırılarak saç çıkma durumu hızlandırılır ayrıca kökler güçlendirildiği için de dökülme engellenmiş olur. Kişiden kendi kanı alınarak santrifüj yöntemi ile ayrılır. Sonrasında yararlı olan kısmı kafatası derisine enjekte edilir. Böylece deri canlanır ve kıl kökleri güçlenir. Kişinin kendi kanından elde edilen serumdan yapıldığı için de herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır.

Saç dökülmesi için kullanılan bir diğer yöntem ise mezoterapi olmaktadır. Mezoterapi ise kıl kökü kalınlığındaki iğneler ile saç derisine vitamin, mineral ve doğal ekstreler enjekte edilir. Böylece saç derisi daha canlı hale getirilir. Olan saçlar güçlenir, saç kayıpları azalır ve saçlarda artış söz konusu olur. Yan etkisi ise bulunmamaktadır.

Saç Dökülme Sebepleri

Saçlar birçok sebepten dolayı dökülebilmektedir. Stres ve kaygı, yetersiz beslenme, kemoterapi, tiroit hastalıkları, hızlı kilo kaybı, kansızlık, genetik, hormon bozuklukları, yaşlılık, ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi saç dökülmesinin sebepleri arasında yer alır. Bu sebepler bulunarak eksiklik giderilebilir. Ancak doktor önerisi ile PRP ya da mezoterapi de tercih edilecek tedavi yöntemlerindendir.

Bu yazı 266 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun