Saçkıran Nedir? Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Saçkıran son zamanlarda en fazla karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere saçkıran nedir? Saçkıran belirtileri nelerdir? Soruları hakkında yanıt vereceğiz. Bu şekilde saçkıran hakkında detaylı bilgi alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Saçkıran Nedir?

Saçkıran, saçın derisinde, kaşta, kirpiklerde ve vücudun diğer bölümlerinde yaşanmakta olan kıl kaybı durumudur. Saçkıran sorunu oluştuğu takdirde saç derisinde bozuk para büyüklüğünde veya yama şeklinde tüy dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Hastalık yalnızca bir bölgede görülebildiği gibi aynı zamanda vücudun diğer bölümlerinde de görülebilmektedir. Saçkıran ağırlıklı olarak çocuklarda genetik olarak ve genç erişkinlerde görülebilmektedir.

Saçkıran Belirtileri

Sağlık haberleri noktasında sizlere saçkıran belirtileri hakkında da detaylı bilgi vereceğiz. Saçkıran hastalığında ağırlıklı olarak sivilce şeklinde bir dış görünüş gözükmektedir. Kabarcık şeklinde görünmekte olan bölge zaman içerisinde halka şeklini alarak genişleme ve yayılma olur. Bu saç dökülmesi ilk başlarda geçici olabilmektedir. Fakat sonrasında önlem alınmazsa kalıcı bir kelliğe sebep olabilmektedir. Saçkıranın oluştuğu bölgede saçın yapısı kırılgan şekilde gözükmektedir.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavisi olabilen bir rahatsızlıktır. İlk etapta saçkırana neden olan enfeksiyonlar ve mantarların yok edilmesi gerekmektedir. Bu yapılacağı sırada toz, krem, tabletler kullanılacağı sırada çeşitli mantar ilaçları sayesinde gerçekleşmektedir. Saçkıran sırasında iğne tedavisi de uygulanmakta olan tedavilerin arasında yer almaktadır. Bazı bitkisel tedavilerde saçkıran vakalarına iyi gelebilmektedir. Fakat kalıcı çözüm oluşturmadığı için ilaç tedavisi kadar etkili olan bir yöntem değildir. Saçkıran sorunu yaşayan kişiler bu noktada bir uzmana giderek tedavi olması gerekmektedir.

Bu yazı 318 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun