Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Diş hekimlerin sıklıkla başvurduğu yollardan bir tanesi olan implant tedavisi için bazı şikayetlerin olması sahte implant sorununun yeniden gündeme gelmesine neden olmuştur. Sahte olup olmadığını anlamaya çalışan diş hekimleri kadar hastaların da bu konuda korkması sahte implant nasıl anlaşılır? sorusunun önem kazanmasına neden olmuştur. Bundan dolayı diş hekiminizin güvenilir olması kadar kullanılan malzemelerin sağlam olması da önem arz etmeye başlamıştır.

İmplant Nedir?

Şikayet sonucunda sahte implant sonucunda çene kemiğinin eridiğine dair söylemlerin bir ortaya çıkması implantın sorgulanmasına neden oldu. İmplant eksik dişlerin boşluklarını doldurmak, estetik görünmesini sağlamak ve çiğneme yeteneğinin bozulmamasına sağlamak adına yapılan tedaviye verilen isimdir. İmplantlar sıklıkla kullanılan diş tedavi yöntemlerinin başında gelir. Doktorlar implantları kullanmaları gerektiğinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Bilgi Bankası’na kayıtlı olan kurumlardan temin ederler. Satış yetki belgesine sahip olan firmalar tarafından üretilen implantların kullanılmasında sakınca yokken diğer yolla kaçak olarak temin edilen implantların kullanılması ciddi sorunların doğmasına neden olmaktadır.

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

Gerçek implant içerdiği titanyum sayesinde steril ve uzman bir hekim tarafından uygulandığında kemik ve çene yapısını güçlendirecek özelliklere sahiptir. Ancak sahte veya merdiven altı diye tabir edilen patentsiz implantlar dişe ciddi zarar verir. Sahte implantın ayrılması işlemi hekimlerin gözleri veya tecrübeleri ile ortaya koymaya yetecek bir durum değildir. Gerçeğine yakın derecede taklit olduklarından dolayı gözle ayırmak oldukça zordur. Bundan dolayı içinizde şüphe kalmaması adına diş hekiminizden implantınızın barkodunu talep edebilirsiniz. Kayıtlı olarak üretildiklerinden dolayı barkod numarası bulunan implantın gerçek olduğunu böylelikle anlamış olursunuz. Aksi durumda barkod numarası vermeyen ya da barkod kullanılmadığını iddia eden hekimin gerçek implant kullanmadığından şüphelenilmelidir.

Bu yazı 229 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun