Şarbon Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Şarbon hastalığı şu sıralar çok sık duyduğumuz bir hastalık oldu. Kurban Bayramından beri çok sık duyulan Şarbon hastalığı vatandaşı oldukça korkutmuş durumda et ürünlerine karşı alınan sıkı önlemler ve et tüketiminde azalma meydana geldi bu hastalık yüzünden. Şimdi biz size Şarbon Hastalığı ile ilgili bilgi vereceğiz sağlık hocası olarak.

Şarbon Nedir?

Şarbon hastalığı bakteriyelden kaynaklanan bir hastalıktır. Şarbon bakterisi ot yiyen hayvanlarda insanlara temas yolu ile ya da bu hayvanların et tüketiminden sonra buluşan bu hastalık ölümcül olabiliyor.

Şarbon Hastalığını Nasıl Bulaşılır?

Şarbonun 3 çeşidi vardır bu çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

– Hasta hayvanlara dokunarak veya solunum yoluyla da olabilir. Bu hastalık hayvanların kirletmiş olduğu yerlere, hayvanlarda kullanılan malzemelere dokunarak bu hastalığa sahip olabiliriz.

– Şarbon bakterisi gıdalara da bulaşabilir ve bu gıdaların tüketimi sonucu bulaşabilir.

– Şarbon temizlik ürünlerinde, kullanılan derilerde, hayvanların tüylerinden ve kıllarından da buluşabilir.

Şarbonun Belirtileri Nelerdir?

Akciğer şarbonuna yakalanmış bir insanda soğuk algınlığına benzer belirtiler olur yüksek ateş, solunum güçlüğü gibi belirtileri vardır. Deri şarbonuna yakalanmış insanlarda ise kabarmalar olur kabarmalar bir kaç gün geçtikten sonra su ve iltihap toplar, kaşıntıda bir diğer belirtisidir. Deri şarbonu tedavi edilme ihtimali düşüktür. Bağırsak şarbonuna sahip insanlarda kusma, ishal ve iştahsızlık görülür ve sonunda ölüm ihtimali yüksektir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavide antibiyotik kullanılır. Tedavide başarılı olmanın şartı erken teşhis ve düzgün tedavidir.  Tedavinin erken olması en önemli etkendir yoksa hastalık ölümcül bir boyut kazanabilir. Belirtiler başladıktan sonra vakit kaybetmeden bir sağlık merkezine gidip tedaviye bakılması lazım.

Bu yazı 252 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun