Şeker Hastaları Nasıl Diyet Yapmalıdır?

Paylaş
 

Çağımızın en yaygın kronik hastalıklarından biri olan şeker hastalığı, lüks bir hastalıktır. Şeker hastalığı taşıyan bireylerin diyet programına uymaları sonucunda, vücutları sağlık ve sıhhat bulmaktadır. Çoğu insan şeker hastaları nasıl diyet yapmalıdır? konusunda yanlış bilgiye sahiptir. Şeker hastalarının hiç şeker yememesi gerektiği düşüncesi yanlış bir düşüncedir.

Az Ve Sık Yemek Yenilmesi

Şeker hastalarının günde 6 öğün yemek yemeleri gerekmekte, ne tam tok nede tam aç olmaları gerekir. Acıkmadan sofraya oturmaları ve sofradan doymadan kalkmaları gerekir. Şeker hastası olan bir grup kişi insülin kullanmaktadır. İnsülin kullanan hastaların yemek öncesi kan şekerlerini ölçmesi şarttır. Kanlarında bulunan şeker seviyesine göre her öğünde uygun gıdayı almaları şarttır. Ölçümlerindeki değere göre hem insülin miktarını, hemde öğünlerinde tüketmeleri gereken yiyecek miktarını belirlemeleri gerekir. Sabah kahvaltısında karbonhidrat ve protein grubundan iki çeşit ve içecek olarak lıght süt tercih etmeliler. Şayet reçel veya bal gibi tatlı besin tükettilerse bu besinleri bir dilim yağsız peynir veya zeytin ile tolere etmeleri gerekmektedir. Genellikle lifli gıda tercih etmeli domates, salatalık, elma ve marul ile ara öğün oluşturmaları gereklidir. Ana öğün yemeklerinde mutlaka çorba bulunmalı, sıvı alımını ihmal etmemelidir. Ayrıca şekeri fazla kaçırdığını düşünen ve ölçüm sırasında şeker seviyesi yüksek gelen hastalar, toz tarçın ile şekerlerini dengelemelidir.

Sıvı Tüketimi Ve Spor Yapmak

Şeker hastalarının diyet programlarında bol su tüketmek önemli bir yer tutmaktadır. Öğün aralarında veya yemekler dahil olmak üzere günde toplam üç kg su içmeleri gerekmektedir. Şeker hastaları günlük düzenli bir uyku sonrasında yarım saat mutlaka yürüyüş yapmaları gerekliliği de diyet programında uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Bu yazı 258 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun