Sezaryen Sonrası Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Paylaş
 

Doğum yöntemlerinden biri olan sezaryen, son dönemlerde mecburi haller dışında uygulanmıyor. Normal doğum yapamayan, normal doğum yapmasında risk bulunan ve normal doğum sırasında sorun yaşayan hamileler sezaryenle doğum yaptırılıyor. Sezaryen ile doğum zor bir süreci de beraberinde getiriyor ve sezaryenle doğum yapan kadınlar, sezaryen sonrası ağrılar ne zaman geçer? Konusunda bilgi almak için araştırma yapıyorlar. Sezaryenle doğum yapılması sonucu karnın alt kısmında bir kesi ve bu bölgede en azı 15 tane olmak üzere dikiş bulunmaktadır. Bu dikişlerin ağrısı bacak ve kasık bölgesinde şiddetli ağrı oluşturur, doktorlar kadınları taburcu ederlerken bu ağrıların normal olacağını belirterek, ağrı kesici ve gerek duymaları halinde antibiyotik tedavisini reçete ederler.

Sezaryen Sonrası Oluşan Ağrılar

Sezeryan sonrası oluşan en sıkıntı verici ağrı karın bölgesinde oluşan ağırlık ve batma hissidir. Bu ağrıları gidermek için, karın bölgesini eşarp ile sarmak ağrıyı hafifletici olan bir yöntemdir. Bayanların bir yada iki gün bu eşarbı kullanmaları, hem karın bölgesindeki ağrıyı gidermede, hemde iyileştikten sonra sarkık bir karın oluşumunu önlemektedir. Sezaryen sonrası oluşan diğer bir ağrı ise idrar yanması ve koyu renk idrardır. Bu sıkıntılar idrara çıkmayı arttırdığı için sürekli yataktan kalkmayı gerektirerek, zor durumda kalınmasına sebep olmaktadır. İdrar yanması ve koyu renk idrar için rezene çayı çok faydalıdır. Rezene çayını günde iki kere içmek, sütü arttırır ve idrar yanmasını giderir.

Sezaryen Sonrası Ağrıların Giderilmesi

Sezaryen sonrası ağrılar yavaş yavaş ve bir buçuk ay içinde geçecektir. Ağrıyı hafifletmek için bebeğin sık sık emzirilmesi ve hareket etmek çok önemlidir. Vücudun tembelliği ağrıları arttıracak, aynı zamanda hamilelik döneminde alınan kiloların vücutta kalıcı olmasına sebep olacaktır.

Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun