Sinir Stres Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Paylaş
 

Sinir ve stres günümüz hastalıkları arasındadır. Yoğun iş temposu, problemli aile ortamı, yorucu iş hayatı, beklentiler, sorumluluklar, iş bulma kaygısı, maddi geçim sıkıntısı gibi durumlarda kendini gösterir. Peki, sinir stres sağlığımızı nasıl etkiliyor? Olumsuz anlamda etkilemektedir. Kişinin aşırı sinir stres durumu aile hayatını, özel hayatını, iş hayatını olumsuz etkilemekte, kişinin günlük hayatına devam edimini zorlaştırmaktadır. Kişiyi mutsuz etmekte hem sağlığını bozmakta hem de sosyal ilişkilerine çeşitli zararlar vermektedir.

Sağlığa Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Uyku problemi ve kalıcı uykusuzluk sorunları yaratabilir. Gün içindeki aşırı sinir stres gece olayları tekrar düşünmenize, kendinizi yıpratmanıza ve uykusuzluk yaşamanıza sebep olur

Vücutta ağrı kasılma gerginlik yaratabilir. Aşırı sinirin baş ağrısına sebep olduğu, kan basıncını yükselttiği söylenir. Stresin etkileri arasında ise boyun omuz sırt ağrıları, aşırı terleme, nefes darlığı, baş dönmesi yaratabilir.

Sinir ve Stres, kalp hastalığı kalp krizi ve mide hastalıklarına sebep olabilir. Vücuda ağır gelen sinir stres durumu kişinin mide ağrıları veya kalp çarpıntısı, beyne ve bedene aşırı yükselmeden kan basıncının aşırı artıp tansiyonun sürekli inip çıkmasından sizi hastanelik edebilir. Sağlık problemlerine sebep olabilir

Stresin cilt üzerine de etkileri verir. Ciltte kızarıklık kaşıntı, akne oluşumu, cilt problemlerine sebebiyet verir.

Uzmanlar tarafından bir başka söylem ise stresin, şizofreniye, şeker hastalıklarına ve anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi anlamda olumsuz etkileri olması ve dikkat edilmesi gerektiğidir.

Sinir ve Stresten Nasıl Korunabiliriz?

Strese girdiğiniz durumlardan uzak durarak, sinirlenilecek konulardan uzak durarak, kendimizi engelleyemiyorsak ve o ortamda bulunmamız gerekiyorsa, psikolojik destek alarak, kendimizi eğiterek sakinleştirerek bunların hiç biri işe yaramıyorsa, ilaç tedavisi ile veya sağlığımızı olumsuz etkiliyorsa o ortamdan kesin olarak ayrılarak engelleyebiliriz.

Bu yazı 236 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun