Siroz Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Paylaş
 

Siroz hastalığı, vücudumuzun ana maddeleri arasında yer alan karaciğerin çeşitli sebeplerden dolayı bozulması ve görevlerini tam olarak yerine getirememesi olarak tanımlanabilir. Siroz hastalığının tedavisi çok zordur ve mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Siroz hastalığı ölümcül hastalıklar listesinde ilk 10’da yer almaktadır. Kişinin karaciğerinde meydana gelen bozulmalardan dolayı ortaya çıkan siroz hastalığında, karaciğerdeki hücreler yenilenmeye devam ediyor olsa bile oluşan miktar yüksek olacağı için yaşanan sorunlar devam edecektir. Siroz hastalığı özellikle batı ülkelerinde çok yüksek ölüm oranlarına sebep olmaktadır.

Sirozun Sebepleri Nelerdir?

Siroz hastalığının birçok sebebi vardır ve bu sebepler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Siroz hastalığının sık görüldüğü ülkelere baktığımız zaman bu ülkelerde hastalığın sık görülmesinin en büyük sebebi çok fazla alkol tüketimidir. Ülkemizde siroz hastalığının en büyük sebebi ise; Hepatit B enfeksiyonudur. Siroz hastalığının oluşmasının başlıca sebepleri olarak şunları gösterebiliriz:

-Hepatit B, C ve D enfeksiyonlarının yaşanması

-Fazla alkol tüketimi

-Primer Biliyer Siroz

-Otoimmün Hepatit

-Kardiyak siroz

-Hepatotoksik ilaçlar

-Uzun süre aç kalınması

-Wilson hastalığı

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Her hastalık gibi siroz hastalığı da kendisini belirli belirtilerle göstermektedir. Siroz hastalığında en fazla karşımıza çıkan belirtiler ise şu şekildedir:

-Sürekli yorgun ve halsiz hissetme

-Kişinin vücut damarlarında karıncalanma hissi uyanması

-Ani kilo kaybı yaşanması

-Mide bulantısı

-Bacaklarda şişliklerin oluşması

-Karında belli olur seviyede şişlik oluşması

-Yüksek tansiyon

-Ciltte ve gözlerde sarılıklar

-Kemiklerin ağrıması

-Dalağın büyümesi

-Konsantrasyon güçlüğü yaşama

-Ciltte uzun süreli morarmalar oluşması

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun