Sırt Eğriliği Nedir?

Paylaş
 

Sırt eğriliği en eski omurga deformitesi olarak bilinmektedir. Sağlık bir omurgada omurlar arkadan bakıldığı zaman yukarıdan aşağıya doğru düz bir şekilde uzanır. Sırt eğriliğinde ise omurlar sağa ya da sola doğru yer değiştirir. Ayrıca kendi ekseninde döner. Son zamanlarda en merak edilen sorulardan biri de sırt eğriliği nasıl düzelir? Olmaktadır.

Sırt Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Sırt eğriliği, erken dönemde belli bir belirti vermeyebilir. Hastalık ile ilgili şikâyet olsa bile az düzeyde olmaktadır. İlk fark edilen bulgu omuzun diğerine göre daha yüksekte olmasıdır.

Sırt Eğriliği Nasıl Düzelir?

Sırt eğriliğinin tanısı çocuğun muayenesiyle konulabilir. Çıplak omurgaya bakıldığı zaman orta hatta olan asimetri görülebilir. Çocuk öne eğildiği zaman bir tarafa eğilme göze çarpmaktadır. Bu görüntüye rip hump adı verilir. Sırt eğriliği tanısı konması için ilk olarak röntgen çekilir. 6 ay arayla röntgen çekilerek, sırt eğriliğinin takibi yapılır. Sırt eğriliği nadiren de olsa kendiliğinden gerilemektedir. Büyüme çağının başında olan hastalıkta, nasıl ilerleyeceği tahmin edilemez. Sırt eğriliğin de uygulanmakta olan tedavi yöntemleri şunlardır; ilk olarak izlem ve sürekli olarak takip, korse uygulama, sırt eğriliği için egzersiz ve özel rehabilitasyon uygulaması ve cerrahi yöntemlerdir. Büyüme başlamayan çocuklarda 15 derecenin altındaki Cobb açısı varsa uzman takibi gerekir. Cobb açısı 15-20 derecede olan kişilerde sırt eğriliği egzersizleri uygulanır. Daha sonra korse tedavisine başlanır. Korse tedavisi büyümenin durumuna ve eğilme derecelerine göre günde 16-23 saat arasında ve büyüme tamamlanana kadar devam eder. Korse tedavisi de başarısız olduğu durumlarda kişilere cerrahi tedavi uygulanır. Sırt eğriliği cerrahisinde omurga plakları ve vidalar ile orta hatta alınır. Koyulan bu metaller sürekli olarak vücutlarda kalır.

Bu yazı 231 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun