Şişkinlik Nasıl Önlenir?

Paylaş
 

Şişkinliğin oluşmasının ana sebebi sindirim sisteminde oluşan bozulmalar ve fazla gaz üretimidir. Bu bozulmalardan dolayı sağlığınız zarar görebileceği gibi karnınız daha fazla büyüyecektir. Şişkinlik sorunu yaşayan kişiler genellikle, şişkinlik nasıl önlenir? Sorusunu sormaktadır. Şişkinlik önleme noktasına sizlere uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yemek Yerken Aşırıya Kaçmayın

Yemek yediğiniz sırada doyduğunuzu hissettiyseniz yemek yemeye devam etmemelisiniz. Bir öğünde çok fazla yemek yediğiniz takdirde mideniz bunu sindirme evresinde zorlanacaktır. Bunu önleme adına daha ufak öğünler tüketmelisiniz. Hatta gerektiği durumlarda ara öğünler yiyerek bu dengeyi sağlamaya özen göstermelisiniz.

Besin Alerjiniz Olup Olmadığına Dikkat Edin

Alerjiniz olan besinler tükettiğiniz takdirde vücudunuzda daha fazla gaz üretimi olacaktır. Bu yüzden şişkinlik gibi sorunlar yaşama ihtimaliniz vardır. Laktoz intoleransı ise şişkinlik dahil olmak üzere birçok probleme sebep olmaktadır. Özellikle süt ve süt ürünlerinin içerisinde yüksek miktarda laktoz yer alır.

Lifli Gıdaların Tüketimi Sırasında Dikkatli Olmalısınız

Lifli gıdaların sağlığınız açısından birçok olumlu yönünün olduğunu görebilirsiniz. Fakat bazı yüksek lifli gıdaları tüketmeniz gaz üretimi oluşmasına sebep olabilmektedir. Mercimek ve fasulye gibi yüksek lifli gıdaları tüketme sırasında dikkatli olmalısınız.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durmaya Dikkat Edin

Sindirim sistemimizde iki farklı gaz kaynağı bulunmaktadır. Bu gaz kaynaklarından birisi bağırsaklarda yer alan bakteriler tarafından üretilir. Diğer gaz kaynağı ise yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerdir. Bu evrede gazlı içecek tüketmeniz mide şişkinliğine sebep olabilmektedir. Ne durumda olursanız olun gazlı içeceklerden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumlarda şişkinlik hissi kaçınılmaz bir hal alabilir.

Bu yazı 344 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun